Para Biriktirmenin Kolay Yolları

Para Biriktirmenin Kolay Yolları

0
3331

Para Biriktirmenin Kolay Yolları. Tasarruf yapmak çoğu zaman zor gelse de tahmin edildiği kadar da zor değildir. Hayatınızda yapacağınız yeni düzenlemeler ile harcamaların yönünü değiştirerek ve bazı teknikleri kullanarak birikim yapabilirsiniz.

Herkes bir miktar tasarruf ederek geleceği için yatırım yapmak ister. Ama çoğumuz tasarruf ederken bir miktar zorlanırız. Tasarrufu sürekli erteleriz. Önümüzdeki hafta, gelecek ay mutlaka birikim yapacağım diyerek bir türlü birikim yapmaya başlayamayız. Para biriktirmek için bazı tekniklerin oldukça işe yarayacağını biliriz ama bir türlü başlayamayız.Para Biriktirmenin Kolay Yolları

Sıfır Esaslı Bütçeleme Tekniği Nedir? Para Biriktirmenin Kolay Yolları

Para biriktirmenin kolay yollarından biri sıfır esaslı bütçe tekniği denilen bir yoldur. Bu teknikte gelirinizi en baştan hesaplayarak giderleriniz, birikim için ayırmak istediğiniz parayı da dâhil ederek bölmeniz gerekli. Birikiminiz için ayıracağınız parayı bir gider gibi görerek, kira, gıda, sağlık, yol masrafları gibi ana giderlerin içine katmalısınız. Tüm gelirinizi kuruş kuruş hesaplayarak ve bu hesabın dışına çıkmayarak güzel bir birikim elde edebilirsiniz.

Kartopu Tekniğini Duydunuz Mu?

Bu teknik ile borçlarınızı daha rahat kapatabilir ve borçlarınız bittikten sonra birikime kolayca başlayabilirsiniz. Kartopu tekniği şöyle açıklanabilir. Öncelikle farklı yerlere farklı miktarlarda borcunuz olduğunu varsayalım. Borçlarınızı ödemek için bütçenizden gerekli miktar para ayırıyorsunuz. Ama bu parayı her ay en az aynı miktarda ayırmalısınız. Bunu ilk önce en küçük borcunuzu ödemek için kullanın. Daha sonra diğerini ödeyin. En son olarak da borç için ayırdığınız tüm para ile en büyük borcunuzu kapatın. Aynı miktar para ile birikim yapmaya başlayın. Borçlarınızı zorlanmadan kapatacak ve kartopu gibi büyüyen bir birikime sahip olacaksınız. Para Biriktirmenin Kolay Yolları

Vadeli Birikim Hesabı Açın

Para elinizde olursa bunu mutlaka harcarsınız. Paranızı bir bankada açacağınız vadeli mevduat hesabında tutarak hem paranızı harcamaz hem de paranızı artırırsınız. Elinize geçen paranın bir miktarını otomatik ödeme talimatı vererek bu hesaba aktarırsanız paranız bankada siz farkına bile varmadan değerlenecek ve çoğalacaktır.

Ek Gelirinizi Harcamayın

Bazen hiç beklenmedik bir anda elinize bir miktar para geçebilir. Bu parayı harcamayın. Hiç gelmemiş gibi düşünerek yatırım yapın. Düzenli olarak ek gelir, pirim, ikramiye gibi, bir geliriniz varsa bunu bütçenize dâhil ederek birikim için mutlaka bir pay ayırın.

Harcamalrınızı Düzenleyin

Gereksiz alışveriş yapmanın önüne geçmek kimi zaman zor olabilir. Ancak borcunuz varsa ve bir amaç için birikim yapmak istiyorsanız mutlaka gereksiz harcamaların önüne geçin. Diğer giderlerinizden tasarruf etmek için minimum tüketim önlemleri alın.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim