Ev sahibi olmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Ev sahibi olmak İçin Bilinmesi Gerekenler

0
3146

Ev sahibi olmak İçin Bilinmesi Gerekenler. Kirada oturup her ay yüksek bedeller ödediği halde elinde maddi bir yatırım kalmayanlar ev sahibi olmak için çeşitli yöntemler araştırmaktadır. Ev sahibi hayalini gerçekleştirmek isteyenler için ülkemizde, faizli- faizsiz, peşinatlı- peşinatsız, kredili- kredisiz çok alternatif bulunmaktadır. Yazımızda genel bir bilgilendirme yapacağız.

Para Biriktirmek Gerekli midir?

Para biriktirmek gereklidir. Faizli bankalar, kar payıyla hizmet veren katılım bankalarının her biri konut kredisi verirken peşinat istemektedir. Konut kredisi alarak ev sahibi olmak niyetinde olanlar, ekspertizin ev için belirlediği değerini en az %20’sini peşinat olarak ödemesi gerekir. Peşinat için de birikim yapmak şarttır. Kredisiz, faizsiz ve peşinatsız dayanışmaya dayalı kurumlardan ev almak isteyenler için birikim şart değildir. Fakat belli bir miktar peşinat ödemek kişiye çeşitli avantajlar sağlayacaktır.

Ev sahibi olmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Kredi Almak Ev Sahibi Olmak için Çözüm mü?

Uzun zamandır birikim yaptığı halde peşin ödeme yaparak ev alan kişi çok azdır. Ortalama geliri olan kişinin birikimle peşin ev alması oldukça zordur. Belli bir birikimi olan, işi olan ve düzenli geliri olanlar ev sahibi olmak için bankaların konut kredisi imkanlarını değerlendirebilir.

En Uygun Ev için Piyasayı Araştırın

Ev sahibi olmak isteyenler öncelikle evi belirlemelidir. Evin belirlenmesi ise meşakkatli ve uğraş gerektiren bir iştir. Büyük kentlerde yaşayanlar evlerinde iş yerine yakın olması, ulaşım vasıtalarına yakınlığı, merkezi konumda olması gibi durumların olmasını arzu eder. Bütün kriterleri taşıyan evi belirlemek için gezmek, internette dolaşmak, daha doğrusu arayış içinde olmak gerekir.Ev sahibi olmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Evi belirlerken, kişinin bütçesini dikkate alması en önemli husustur. Bütçeyi aşan evlerden uzak durmak gerekir. Pahalı evler için çekilecek olan kredi miktarını geri ödemek kişiyi oldukça yıpratacağından dikkatli olmakta fayda var.Ev sahibi olmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Ev Bir Yatırım Aracı mı?

Kendi evinde oturanlar, bütçelerine uygun fırsatlar görünce yeni ev almaya karar verebilirler. Yeni alınan genellikle, kira getirmesi, çocuklara güzel imkanlar oluşturmak gibi yatırım amacıyla alınır. Kirada oturanlar öncelikle ekonomik evleri tercih etmelidir. Kredi ödemelerini bitirdikten sonra ikinci adım olarak yatırım amaçlı evi düşünmelidir. Yatırım amaçlı alınacak evlerin konumu, mahiyeti değerinin artması konusunda önemli unsurlardır. Yatırım evleri alınmadan iyice araştırılmalı mümkünse az kredi, çok birikimle alınmalıdır.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim