Ev Sahibi Olmak İçin Nasıl Tasarruf Yapılmalı?

Ev Sahibi Olmak İçin Nasıl Tasarruf Yapılmalı?

0
1828

Ev Sahibi Olmak İçin Nasıl Tasarruf Yapılmalı? Gönlünce düzenlemeler yaparak evinde keyifle oturmak isteyenler, kiradan kurtularak ev sahibi olmak istemektedir. Ülkemizde ev almak için en fazla kullanılan yöntem bankalardan konut kredisi almaktır. Bir miktar birikmişi olanlar bankanın istediği peşinatı verip geri kalanını uzun yıllar boyunca taksitle ödemektedir. Uzun yıllar borç altında olmanın yanı sıra alınan kredinin faiz nedeniyle geri ödenirken kat kat fazlasıyla ödenmesi insanları mağdur etmektedir. Bankadan ödediği yüksek krediyle bir ev alan kişi tasarruf yaparak veya faizsiz yöntemleri kullanarak 2 veya 3 ev alabilir. Faiz, paranın para ile satılması olduğundan 100 bin kredi alan bunu en az 180 bin civarında geri öder.

Ev Sahibi Olmak İçin Nasıl Tasarruf Yapılmalı?

Faizin yükünü uzun yıllar sırtında taşımak istemeyenler tasarruf kararı vermelidir. Tasarrufun nasıl yapılacağı ise ayrıca önemlidir. Annelerimizin altın gününün geliştirilmiş ve kurumsallaştırılmış hali olan kurumlar vardır. Kişi bu kurumlar vasıtasıyla tasarruf yaparak ev sahibi olmak imkanını yakalar. Kurumların kullandığı sistemde faiz, peşinat ve kredi yoktur. Tasarrufa ve dayanışmaya dayalı kurumlarda kişiler ödeyeceği taksit miktarını ve süresini kendi belirleyerek bir gruba dahil olur. Grupta bulunan kişi sayısı ödenecek taksit miktarı kadardır. Çekilen kura neticesinde kimin ne zaman ev sahibi olacağı belirlenir.

Ev Sahibi Olmak İçin Tasarruf Önemli mi? Ev Sahibi Olmak İçin Nasıl Tasarruf Yapılmalı?

Türk halkı olarak bizler tasarruf yapmaya meyilliyiz. Elimizde bulunanı kötü günlerde kullanmak için kenara koymaya alışmışız. Kenara koyduklarımız ev sahibi olmak için bize çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlar;

  • Peşinat ne kadar fazlaysa kalan borç o kadar azdır
  • Ödenecek aylık tutar azalır
  • Katılım sistemlerinde ödenen peşinat daha erken ev sahibi olmayı kolaylaştırır.

Ev Sahibi Olma Sistemlerinin Faydaları

Peşinatsız, kredisiz ve faizsiz ev alma sistemlerinin en büyük avantajı fazla ödeme yapılmamasıdır. Kişi bu sistemlerle alacağı evin miktarını ve organizasyon ücretini öder. Organizasyon ücreti ise bankaların aldığı masrafların yanında çok ama çok cüzzi kaldığından çok önem arz etmez. Peşinatsız katılım sistemlerinde ödeyememe durumu olduğunda taksit erteme imkanı bulunur. Taksit ertelemede ek bir ücret ödenmez. Şayet artık ödeme yapamayacağınızı düşünürseniz bütün ödediğiniz miktarı alarak sistemden çıkabilirsiniz. Ev Sahibi Olmak İçin Nasıl Tasarruf Yapılmalı?

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim