Hiç Farkına Bile Varmadan Birikim

Hiç Farkına Bile Varmadan Birikim

0
3359

Hiç Farkına Bile Varmadan Birikim. Birçok kişi hiç birikim yapamadığından şikâyetçidir. Çoğu insanda maddi durumunun birikim yapmaya uygun olmadığını söyler durur. Ancak geçiniyoruz, aldığımız para ucu ucuna yetiyor gibi söylemleri çevrenizden sık sık duyarsınız.  Aslında durum hiç de göründüğü gibi değil. Küçük değişikliklerle insanlar farkına bile varmadan birikim yapabilmekte. Asıl olan bakış açınızı değiştirmek.

Çoğumuz tasarruf etmekte zorlanırız. Kendimizi kısıtlanmış gibi hissederiz. Ama bir gerçek var ki ne kadar gelirse o kadar gider… Tasarruf bir alışkanlık meselesidir. Genel alışkanlıklarımızda yapacağımız değişiklikler ile geleceğimiz için birikim yapabiliriz. Gelecek hedeflerimiz varsa mutlaka küçük de olsa birikim yapmalıyız. Unutmayalım ki damlaya damlaya göl olur…

Eğer gerçekten hedefleriniz varsa ve gelirinizde varsa hiç farkına bile varmadan birikim yapabilmek için birkaç ipucu işinize yarayacaktır.

Yeni Bir Hesap Açtırın, Hiç Farkına Bile Varmadan Birikim

Sürekli kullandığınız, maaşınızın yattığı, para çekip yatırdığınız, ödemelerinizi yaptığınız yani sürekli olarak kullandığınız hesaplardan farklı bir hesap açtırarak işe başlayabilirsiniz. Elinize para geçtikçe buraya az da olsa bir miktar yatırın. Bu hesaba küçük miktarlarda bıraktığınız para bir gün hiç aklınıza gelmeyecek bir tasarruf hesabı haline gelebilir. Hiç Farkına Bile Varmadan Birikim.

Otomatik Tasarruf

Gelirinizin belirli bir miktarını otomatik ödeme ile bu hesabınıza aktarın. Daha para elinize geçmeden bu birikimi yaparsanız psikolojik olarak etkilenmeyeceksiniz. Elinize geçen kadar harcama yapacak veya planlamalarınızı buna göre ayarlayacaksınız. Gelirinizin %5i gibi bir miktar ile buna başlayabilirsiniz.

İndirimleri Kullanın

İhtiyaçlarınızı belirleyip bir liste oluşturun. Bu listenin dışına çıkmayın. Listenizdeki ihtiyaçlar için sıkı bir piyasa araştırması yapın. İndirimleri takip edin. En uygun fiyata düştüğünde alın. Alış veriş sonunda elinize geçen farkı yeni hesabınıza atın.

Zamları Biriktirin

Zam aldığınızda hiç zam almamış gibi davranın. Aldığınız zammı direk olarak yeni hesabınıza transfer edin. Zaten zam almadan öncede aynı para ile geçiniyordunuz. Bu şekilde düşünmeyi başarırsanız beklemediğiniz kadar büyük bir tasarruf yapabilirsiniz.

Sadeleşmeye Gidin

Hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulun. İhtiyaçlarınızı, harcamalarınızı minimuma indirin. Gereksiz olduğu halde bir gün işinize yarar düşüncesi ile bir kenara koyduğunuz eşyaları ortaya koyun. Bunları ihtiyacı olanlar ile paylaşın ya da satın. Elinize geçen parayı da hesabınıza atın. Hiç farkına bile varmadan birikiminiz artmış olacak.Hiç Farkına Bile Varmadan Birikim

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim