Tanzim Satışı Nedir?

Tanzim Satışı Nedir?

0
3357

Tanzim Satışı Nedir? Sıraya koyma, düzenleme anlamına gelen tanzim, modern anlamda günümüz marketlerine verilen ilk isimdi. İlk olarak İsviçre merkezli marka olan Migros, seyyar kamyon ile satış yaparken düzenli, tanzim satış yerleri açtı. Daha sonrasında bazı özel yatırımcılarda tanzim satış yerleri açmaya başladı. İlk devlet marketi olan Gima ise 1956 yılında açıldı.

Günümüzde ise artan meyve ve sebze fiyatlarını indirmek için belediyelerce açılan satış yerleri olarak hizmet vermektedir. Bu tür tanzim satış yerleri ise ilk olarak İzmir’de 1970’li yıllarda yapılmıştır. Bu satış noktaları üreticiden aldığı malı direk halka satarak aradaki aracıyı ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.Tanzim Satışı Nedir?

Böylece daha uygun fiyatlarda meyve sebze fiyatları oluşmaktadır. Tanzim satışlar genellikle fiyat artışlarının önüne geçilmek amacıyla başlamış olsa da bu tarz satışların geçmiş dönemlerde de etkili bir şekilde yapıldığı bilinmektedir. Özellikle arz ve talep dengesinin bozulduğu dönemlerde tanzim satış sisteminin etkili bir şekilde yaygınlaştığını söylemek de mümkün olmaktadır.

Tanzim Satışında Meyve Sebze Fiyatları, Tanzim Satışı Nedir?

Tanzim satışlarda biber kilogram fiyatı 6 liradan satışa sunulmuştur. 1 kg domates 3 lira, 1 kg patlıcan 4,5 lira ve 1 kilo ıspanak 4 liradır. Ayrıca 1 kg salatalık 4 lira, 1 kilogram soğan 2 lira, 1 kilogram patates de 2 liradır. Tanzim satışlarında toplam 6-7 ürün satışa sunulmuştur ve fiyatları o günkü piyasa fiyatlarının çok aşağısındadır.

Tanzim Satışı Nerede Yapılıyor?

Karaborsa ile mücadele etmek, piyasa fiyatlarını düşürmek, halka daha ucuz ürün sağlamak için tanzim satış noktaları kurulmuştur. Pilot iller olarak İstanbul ve Ankara da satış noktaları oluşturulmuştur. İstanbul’da 50 adet, Ankara’da 30’dan fazla hizmet noktası ile tanzim satış noktaları oluşturulmuştur. İstanbul Sarıyer, Kadıköy, Avcılar, Mecidiyeköy, Büyükçekmece, Ataşehir gibi her ilçeye tanzim noktası kurulmuştur.Tanzim Satışı Nedir?

Ankara’da Kızılay, Ulus, Etimesgut, Altındağ, Yenimahalle ve daha birçok yerde tanzim satış bulunmaktadır. Gaziosmanpaşa’da da mobil tanzim yeri vardır. Ayrıca ‘e-tanzim’ ile internet üzerinden de tanzim satış yapılmaktadır. E-tanzim sitesi üzerinden de sebze almak isteyen vatandaşlar, satış noktaları ile aynı ücrete almaktadırlar.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim