Hesap İşletim Ücretinden Tasarruf Etmek!

Hesap İşletim Ücretinden Tasarruf Etmek!

0
2792

Hesap İşletim Ücretinden Tasarruf Etmek! Bankaların büyük bir çoğunluğu müşterilerinden hesap işletim ücreti almaktadır. Bankanın hizmetlerini kullanmış olmaktan dolayı ödenen bedeldir. Bankaların bazıları bazı durumlarda müşterilerinden hesap işletim ücreti almamaktadır. Bazı bankalar ise her türlü durumda hesap işletim ücreti almaz. Bankalar müşterilerinin vadeli veya vadesiz hesabında bulunan paralarını kullanmaktadır.

Banka müşteri paralarını kullanarak belli bir değere ulaşmasını sağlıyor. Yani hesapta boş durmak yerine kredi olarak veriliyor, yatırımlarda kullanılıyor. Parası banka tarafından kullanılan müşteri neden kendinden işletim ücreti alındığını merak etmektedir. Olabildiğince az bankada hesabınızın bulunuyor olması; otomatik olarak hesap işletim ücretlerinden de uzak kalmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte bankanızın sizden hesap ücreti talep ediyor olmasına karşılık olarak yasal yollara başvurmanız da mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Hesap İşletim Ücretinden Tasarruf Etmek!

Hesap İşletim Ücreti Neden Alınır? (Hesap İşletim Ücretinden Tasarruf Etmek!)

Bankalar insanların hesaplarını kontrol altında tutabilmek, yapacağı her türlü işlemde yardımcı olabilmek için personel çalıştırmaktadır. Çalışan personel belli bir ücret karşılığı çalışmaktadır. Şubelerden değil de internet veya ATM’lerden işlem yapıldığında banka yine belli bir data planlamaları yapmakta. Bunun için de yine harcamalar yapmaktadır. Data planlamaları, ATM cihazlarının kira gibi masrafları, çalışan personelin ücretleri müşteriye hesap işletim ücreti olarak yansımaktadır. Hesap işletim ücreti alan bankaların bir kısmı iki fatura otomatik ödemede olduğunda, maaş hesabı olduğunda gibi durumlarda hesap işletim ücreti almamaktadır. Bankalardan hangi durumlarda hesap işletim ücreti ödenmeyeceği öğrenilip ona göre hareket edilebilir.Hesap İşletim Ücretinden Tasarruf Etmek!

Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin

Yılda bir ya da iki kez ödenen hesap işletim ücretinin miktarı bankadan bankaya değişmektedir. Bu ücret 120 olabileceği gibi 150 TL de olabilir. Kesilen ücret az değildir. Bu miktarın her yıl veya 6 ayda bir kesildiği düşünülünce meblağ artmaktadır. Bunun için yapılacak en önemli tasarruf tedbiri hesap işletim ücreti almayan bankalarla çalışmak olacaktır. Hesap işletim ücreti olmadığı gibi EFT ve havale gibi işlemlerden dolayı müşterilerinden ücret almayan bankalar var. Yaptığı işlemden dolayı parasının kesilmemesini istemek herkesin hakkı olarak tanımlanmaktadır. Tercih hakkını doğru kullanmak için hesap açmadan önce bankalar iyice araştırılmalıdır.Hesap İşletim Ücretinden Tasarruf Etmek!

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim