Giyim Alışverişleri İhtiyaçların İlerisinde

Giyim Alışverişleri İhtiyaçların İlerisinde

0
1656

Giyim Alışverişleri İhtiyaçların İlerisinde. Ticaret Bakanlığı’nca 7 bölge ve 26 ilde toplamda bin 650 kişi ile yapılan görüşmeler neticesinde ortaya çıkan araştırma raporu hakkında açıklama yapan ve araştırma sonucu elde edilen verileri Ticaret Bakanı tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Hürriyet’ten Deniz ÇİÇEK tarafından haberleştirilen açıklamalara göre halkın %13,8’ i tasarruf kaygısı taşımamaktadır. Bakan, tüketicilerin %86,4 ‘ünün geride kalan bir yıl içerisinde tasarruf eğilimi göstermediğini, tasarruf tutarlarının aylık gelirlerin %20’sini geçmediğini vurguladı.

Ticaret Bakanı, tasarruf alışkanlıklarını detaylı olarak ele aldıklarını ve tasarruf yapanların %37 ‘lik kısmının tasarruf/gelir oranlarının 1/10’u geçmediğini, %36’lık kesim için ise bu oranın yaklaşık 1/5 olduğunu ifade etti. Tasarruf şekline de değinen Ticaret Bakanı TL ve Döviz tasarruflarının %20’sinin yastık altında tutulduğunu, %36,2 lik kesimin tasarruflarını bankada değerlendirdiğini ve %35,3’nün de tasarruflarında altını tercih ettiğini belirtti.Giyim Alışverişleri İhtiyaçların İlerisinde.

Kredi Borçları ve Oranlar (Giyim Alışverişleri İhtiyaçların İlerisinde)

Borç alışkanlıklarına ve seviyelerine dair de bilgiler paylaşan Ticaret Bakanı, aile bireylerinin %45’inin kredi kartı kullandığını, %10’unun ise kredi borcu olduğu bilgisini paylaştı. Ortalama borç tutarlarına dair de bilgileri aktaran Ticaret Bakanı kredi borçlularının aylık gelirlerinin ortalama 1160 TL’sinin kredi taksiti olduğunu, kredi kartı kullananların %65,5’inin tek, %23,1’inin ise 2 kartı bulunduğunu belirtti.

Kart borçlularının aylık ortalama borçlarının 969,7 TL olduğunun belirtildiği araştırma raporunda %22,7’lik kesimin aylık kredi kartı borcunsa 1000 TL’nin üzerinde olduğu bilgisi yer almaktadır. Kredi çekerken kredi oranları kadar sizin geri ödeme konusundaki kapasitenize de dikkat etmek gerekmektedir. Zira ayrıntılı bir şekilde hesap edilmeden alınan kredilerin hiç beklenmedik sorunlara neden olduklarını da bilinmektedir. Bundan dolayı bankalar vasıtasıyla kredi çekerken ayrıntılı bir şekilde araştırma yapmak şart olmaktadır.Giyim Alışverişleri İhtiyaçların İlerisinde.

İhtiyaçları aşan Harcamalar ve Borçlanma

Açıklamalara göre gıda alışverişleri, elektrikli cihazların kullanımı, su tüketimi gibi alışkanlıklar tasarruf etmekten oldukça uzak ve bilinç seviyesi oldukça düşük. Her 10 kişiden 6’sının ihtiyacından fazla kıyafet aldığını vurgulayan bakan halkın gelir gider dengesini tutturamadığında ise yakınlarından borç aldığını belirtti. Bir diğer borçlanma aracı olarak ise kredi kartları olarak öne çıkıyor.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim