Ev almak için önerilen yollar nelerdir?

Ev almak için önerilen yollar nelerdir?

0
3422

Ev almak için önerilen yollar nelerdir? Birçok insan ev almak için çeşitli fedakarlıklar yaparlar. Barınma, insanın en temel ihtiyaçlarındandır. Temel ihtiyaç olması ev alımını mecburiyete dönüştürmektedir. Kendi evinde oturmayan kiracılar, maaşını alınca ilk olarak kirayı ayırır. Kirayı vermediğinde çoluk çocuğunun mağdur olacağını düşündüğünden ilk iş kirayı vermek olur. Her ay, ne olursa olsun ödenen kira bedelleri, kiracıya barınmanın dışında ekonomik bir gelir sağlamaz.

Ev satın alabilmek için peşinatlı ve peşinatsız çeşitli sistemler var. Peşinatlı sistemlerin başında konut kredileri gelir. Peşinatı olmayan kişi kredi alamaz. Peşinatsız sistemlerde ise kurumun hizmetlerinden yararlanabilmek için katılım payı verilmektedir. Her iki sistemi avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ödediği aylık kiraların kara dönüşmesini isteyen iyi bir hesap yaparak tercihini yapmalıdır. Ev almak için önerilen yollar nelerdir?

Nasıl Ev Alınmalı?

Eskiden insanlar kendi evlerini kendileri yaptırırdı. Şimdilerde ise ev almak için hazır ve bitmiş projeler vardır. Hazır haldeki evleri satın alabilmek için sunulan seçenekler şunlardır:

  • Bankalara konut kredisi için başvurmak
  • Peşin parayla ev almak
  • Taksitle, dayanışma usulüyle ev almak

Evin değeri kadar peşin para biriktirmek zamanımızda çok zor olduğundan genellikle diğer iki seçenek tercih edilmektedir.

İnşaat Aşamasında Almak, Ev almak için önerilen yollar nelerdir?

İnşaat sektöründe yaşanan durgunluğu hareketlendirmek için firmalar bazı kampanyalar düzenlemektedir. İnşaat aşamasındaki projelerinden peşin olarak çok düşük fiyata ev almak mümkündür. Hatta bazen ev satışlarını artırabilmek için bankaların bazı şubeleriyle anlaşarak sıfır faizli ve peşinatsız ev alabilme imkanı dahi sunmaktadırlar. Ev almak için önerilen yollar nelerdir?

Bankadan Kredi Almak

Faizli veya kar paylı bankalardan konut kredisi almak da ev almak için bir seçenektir. Kişi öncelikle konut kredisi için ön başvuru yapar. Ön başvuruyu alan banka, kişinin kredi notunu ve gelirini araştırır. Kredi notu yüksek, geliri iyiyse kredi için ön onay verir. Ön onaydan sonra düşünülen evin krediye uygun olması gibi durumlar araştırılarak kredi verilir. Konut kredileri uzun vadede ödenebildiği için çok kişi tarafından tercih edilir.

Taksitle Ev Almak

Bankadan kredi almak istemeyenler genellikle taksitle almaya çalışırlar. Taksitle almanın en kolay yolu ise annelerin altın günü mantığıyla çalışan kurumların gruplarına dahil olmaktır. Bu kurumlarda kişiden peşinat istenmez. Ev alım sırası kura ile belirlenir. Peşinat vermek daha erken ev sahibi olabilmek için avantaj sağlamaktadır.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim