Çocuklara Tasarrufu Öğretmenin Kolay Yolları

Çocuklara Tasarrufu Öğretmenin Kolay Yolları

0
1983

Çocuklara Tasarrufu Öğretmenin Kolay Yolları. İnsanın en çok öğrendiği ve bunları kalıcı hale getirdiği dönem çocukluk dönemidir. Büyükler olarak çocukların eğitim dönemlerinde vermek istediğiniz her şeyi kolaylıkla öğretebilirsiniz. İleriki yaşamında çocuğunuzun tasarrufu bilen ve hayatına akıllıca yön veren bir birey olması için temelleri sağlam atmak için bu dönemi mutlaka değerlendirmelisiniz.

Temel ilk eğitim sürecinin ailede başladığını göz önünde bulundurmalısınız. Her istediğini elde etmek için ağlamak, küsmek gibi yöntemleri kullanan bir çocuk ile her zaman mücadele etmektense ona amacına ulaşması için tasarruf etmeyi öğretebilirsiniz. Hatta bu dönemde evde uygulanan tasarruf modellerini göstererek ona buradan sağlanacak tasarruf ile ancak istediğini alabileceğini öğretebilirsiniz. Boşa akan muslukları ve kullanılmayan alanlardaki lambaları kapatarak sağlayacağı tasarrufun ona dönüşünü bu şekilde kalıcı olarak öğrenecektir.Çocuklara Tasarrufu Öğretmenin Kolay Yolları.

Elektrikten Tasarruf Etmek,Çocuklara Tasarrufu Öğretmenin Kolay Yolları

Evde en yüksek gelen faturalardan biri elektrik faturasıdır. Çocuğunuza çok elektrik tüketildiği zaman dünyaya ve ekonominize olan zararı anlatarak işe başlamalısınız. Gereksiz harcanan elektrik tutarını çocuğunuzla paylaşarak bununla çok daha işinize yarayacak harcamalar yapabileceğinizi anlatmalısınız. Elektrik tasarrufu için yaptığınız uygulamaları ona da gösterip ışıkları kapatmasını rahatlıkla öğretebilirsiniz.

Su Kullanımından Tasarruf Etmek

Çocukluk döneminde görsel hafıza oldukça iyi çalışmaktadır. Suyun gereksiz harcanması durumunda dünyayı bekleyen tehlikeyi çocuğunuza video veya resimler ile anlatabilirsiniz. Evde ise diş fırçalarken, tıraş olurken ve bulaşıklar için gerekli olduğu kadar su kullandığınızı uygulamalı olarak gösterebilirsiniz.Çocuklara Tasarrufu Öğretmenin Kolay Yolları

Alışverişten Tasarruf Sağlamak

Tasarrufun sağlanması gereken en önemli alanlardan birisi kesinlikle alışveriş tasarrufudur. Alışveriş için mutlaka bir liste ile çıkmalısınız. Bu listeyi çocuğunuz ile oluşturabilirsiniz. Liste kontrolünü ve ihtiyaçların sıralanması aşamasında çocuğunuzu işlerin içinde dâhil edebilirsiniz.

Çocuğunuza Harçlık Yöntemi Uygulayın

Çocuklara tasarrufu en iyi öğreteceğiniz yöntemlerden biri harçlık idaresidir. Okula giden çocuğunuza haftalık olarak harçlığını vererek ona para idaresini kolayca öğretebilirsiniz. Biraz daha küçük yaş gurupları için ise kumbaraya para atmak ve istediği oyuncağı bu şekilde almasını sağlamak oldukça kalıcı bir öğrenme metodu olacaktır.

Geri Dönüşümü Öğretin

Tasarrufun sadece para üzerinden olmadığını ve tüm dünya için gerekli olduğunu çok daha iyi anlatmak için geri dönüşüm bilincini çocuğunuza anlatmalısınız. Hemen her sokakta olan geri dönüşüm kutularını ve evde bu sistem için uygun ayırma yöntemlerini birlikte yapabilirsiniz.

Mutlaka Örnek Olun

Çocuklarınıza kazandırmak istediğiniz her alışkanlık için mutlaka örnek olmalısınız. Bu sayede çocuk bunun olumlu bir davranış olduğunu çok daha iyi kavrayacaktır.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim