Bankacılıkta Tasarruf Etmenin Çeşitli Yolları

Bankacılıkta Tasarruf Etmenin Çeşitli Yolları

0
1870

Bankacılıkta Tasarruf Etmenin Çeşitli Yolları. Bankacılık faaliyetlerinde ekonomik tedbirler alarak tasarruf etmek mümkündür. Bunun yolu, e-posta, kredi kartı aidatı, ortak ATM ve diğer ayrıntılarda gizlidir. Para çekme, fatura ödeme, para yatırma ya da bakiye sorgulama gibi işlemler için kartın bağlı olduğu bankaların ATM’leri aracılığıyla yapmak önemlidir. Bu şekilde yapılan işlem için ek bir ücret talep edilmemektedir.

Kartın bağlı olduğu banka haricinde işlem yapmaya olanak veren ortak ATM’lere başvurmadan önce iki kere düşünmek daha mantıklıdır. Zira bu yerlerde gerçekleştirilen işlem için bir miktar ücret öneme olasılığı bulunmaktadır. Boşuna para ödemekten kaçınmak için kullanılacak ortak ATM’nin ücretsiz olduğuna emin olmak önemlidir. ATM’ler günümüzde oldukça yaygın araçlar olduğu için size en yakın bankamatik şubesinin; gerçek bir şube gibi işlem yapılmasına müsaade ettiğini unutmamak gerekmektedir. Bankacılıkta Tasarruf Etmenin Çeşitli Yolları

Kredi Kartı Aidatı E-posta ve Pazarlık Seçenekleriyle Tasarruf

Tüm bankalarda aidatsız yani yalın kart seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar size sunulmak durumundadır. Kredi kartı çıkartırken ihtiyaçlar çizgisinde seyrederek bu seçeneği araştırmakta fayda vardır. Böylece yıllık kart aidatı masrafından tasarruf edilir. Kart ekstreleri bir kağıda basılı halde faturalandırılmış olarak gönderiliyorsa bundan kağıt masrafı olarak bir ücret almaktadır. Ekstrelerin e-posta aracılığıyla size ulaştırılması talimatı vermek bu gönderim ücretinden kurtulmaya yardımcı olur. Bankacılıkta Tasarruf Etmenin Çeşitli Yolları

Kredi kullanımında belli miktarda masraf ödenmektedir. Binde 5 oranı bunun yasal üst sınırı olarak belirlenmektedir. Yani 10 liralık bir kredi kullanımında ödenecek azami tahsis ücretinin sınırı, 50 TL olarak belirlenmektedir. Kredi kullanımlarında bu oranları kontrol etmek unutulmamalıdır. Ek olarak faiz ve masraflar hususunda, imza atılmadan önce pazarlık yapmayı da ihmal etmeyin.

Tasarruf İçin Dikkat Edilecek Diğer Noktalar, Bankacılıkta Tasarruf Etmenin Çeşitli Yolları

Kredi kartı kullanılmadıysa yıllık aidatın yansıtılmaması gerekir. Yani aralıksız biçimde 180 gün kart ile bir işlem gerçekleşmediyse ve buna rağmen ekstreye yıllık aidat yansıtıldıysa bu miktarı bankadan geri isteme hakkınız bulunuyor. Tasarruf için bir diğer önemli yöntem de otomatik ödeme talimatı vermektedir. Bu talimatla birlikte hesap işletim ücretinin ödenmesine gerek kalmaz. Tasarruf ederken; mutlaka güvenlik unsurunu göz ardı etmemeniz şarttır.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim