TOKİ, İstanbul’a 10 Bin Sosyal Konut Yapacak!

0
2075

2019 yılında gerçekleştirilen projelerle İstanbul’da topla 6 bin 300 konut yapıldı. Yapılan konutlar 26 ve 27 Haziran’da gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. 6 bin 300 konut için toplamda 300 binden fazla vatandaş başvuru yapmış oldu. Yapılan başvurunun fazlalığı şehrin ihtiyacını ortaya koymaktadır. Bunun için TOKİ, İstanbul için 10 bin yeni konut için projelere başladı. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, dar gelirli vatandaşlar için 10 bin konut için kolları sıvadıklarının müjdesini verdi. Ülke genelinde yapılan 50 bin konutla dar ve orta gelirli vatandaşları kiradan kurtararak ev sahibi yapmak planlanmış ve bu yolda çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar yapılmaya da devam etmektedir. İstanbul sosyal konut projeleri bakımından avantajlı olan bir kent olarak karşımıza çıkmaktadır.

İstanbul 10 Bin TOKİ Konutu Ne Zaman Satışa Sunulacak

50 bin sosyal konut hamlesi içerisinde İstanbul’da 6 bin 300 konut yapıldı. Sosyal konutlara 50 katından fazla vatandaştan talep geldi. Diğer kentlere oranla daha fazla ihtiyaç olmasından dolayı TOKİ 2020 yılında İstanbul’a ağırlık verecek. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre gerçekleştirilecek 10 bin konutun yatay mimariye sahip olacağı bildirildi. 50 bin konut için başlayan başvurular 5 Martta başlayıp 19 Nisan’da bitmiş oldu. 2023 yılının sonunda toplamda 250 bin sosyal konutun yapılıp sahiplerine teslim edilmesi hedeflenmektedir. Bundan sonra yapılacak konutlarda yatay mimari kullanılacak. Ayrıca mahalle kültürüne önem verilecek. İstanbul sosyal konut projeleri konusunda son zamanlarda adından sıklıkla söz ettiren bir kent olarak tanımlanmaktadır.

2020 TOKİ İstanbul Projeleri Hangi Bölgelerde Yapılacak?

2020 yılında yapılacak olan 10 bin sosyal konutluk projeler dar gelirli vatandaşlar için olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapılacak projeler için TOKİ’ye arsa konusunda destek verecek. Başakşehir, Hoşdere, Pendik ve Ayazma bölgelerinde TOKİ’nin arazilerinin hazır olduğunu belirten Başkan Ömer Bulut Anadolu yakasında Tuzla’nın bazı yerlerinde ek bölgeler olduğunu da belirtti. Sancaktepe bölgesinde arazi geliştirme çabalarının geliştirildiği belirtildi. Sancaktepe’de dar gelirli vatandaşlar için yapılacak olan projelerin az katlı olması planlanmaktadır. İstanbul sosyal konut projeleri son zamanlarda sıklıkla gündeme gelmektedir.

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim