Burdur Toki Evleri İle İlgili Bilgi

TOKİ Başvuru Koşulları ve Şartları

0
2273

TOKİ Başvuru Koşulları ve Şartları, 1984 yılında dönemin başbakanı Turgut Özal’ın emriyle Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı kurulmuştur. Sosyal konut yapımı için kurulmuş olan bir kamu kuruluşudur. Yıllar içerisinde kuruluşun adı ve faaliyetlerinde değişiklikler yapılmıştır. Başbakanlığa bağlı olarak hizmet veren kurumun adı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak değiştirilmiş ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlanmıştır. Zamanında devletin maddi imkansızlıklarından dolayı fazla konut yapılamamıştır.

Planlı kentleşme ve konut seferberliği başlayınca çeşitli projeler geliştirilmeye başlandı. TOKİ sade konut yapmamaktadır. Vatandaşlar için nezih ve kaliteli bir yaşam imkanı sunar. Konutlarla birlikte cami, stadyum, kütüphane, sosyal tesis, otopark, yurt gibi binalar da yapmaktadır. TOKİ başvuru koşulları ve şartları söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkabilmektedir.

2019 TOKİ Başvuruları, TOKİ Başvuru Koşulları ve Şartları

TOKİ, büyük kentler başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafında 2019 yılı içerisinde çeşitli projeler yapacak. Yapılacak konutların sayısı toplamda 50 bin olacak. 50 bin konuttan herhangi birine sahip olabilmek için öncelikle başvuru yapılmalıdır. Başvurular TOKİ ofislerine yapılmaktadır. 50 bin konut için yapılacak başvuruların tarihi 6 Mart ile 19 Nisan arası olarak belirlenmiştir. İstanbul’daki konutların çekilişinin Haziran sonu Temmuz başı gibi olacağı tahmin edilmektedir. Ankara’daki konutların çekilişi 10 ile 11 Haziran olacağı tahmin edilmektedir. Diğer illerin kura tarihleri; Konya 11 Mayıs, Bursa 9 Ağustos, Kocaeli Gebze 8 Ağustos, Erzurum 30 Temmuz’dur.

TOKİ Projeleri Başvuru Şartları

  • Projenin hayata geçirildiği il veya ilçede 1 yıldan fazladır ikamet ediyor olmak
  • Şehit, gazi, dul, yetim kategorisinde başvurabilmek için en az 3 yıldır ikamet ediyor olmak
  • Daha önceden TOKİ’den konut sahibi olmamış olmak
  • Başvuracak kişinin kendinin, eşinin veya çocuklarının üzerine tapu bulunmaması (Şehit, gazi, dul ve yetim kategorisinde başvuracaklar için geçerli değildir)
  • Başvuru tarihi itibariyle başvuru sahibinin 25 yaşından büyük olması
  • Ailenin net gelirinin 4500 TL ve daha az olması

Görüldüğü üzere TOKİ başvuru koşulları ve şartları söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı kriter çıkabilmektedir.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim