Tüketici Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Tüketici Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu?

0
69

Tüketici Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Tüketici kredisinde hayat sigortası zorunlu mu? Bu soru pek çok kişinin kafasını kurcalayan ve konut kredisi çekmek isteyen kimselere ekstra masraf olarak yansıyan bir kalem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankaların teminat istemeden kredi verme gibi zorunluluğu olmadığı için ev almak isteyen kimselerden kredi çekerken hayat sigortası yaptırmasını isteyebilir. Bu taşıt kredisi de dahil olmak üzere bütün kredi çeşitlerinde geçerli bir durumdur. Ama sigortayı illa o bankadan yaptırmanız gerekmemektedir. Daha ucuz fiyatlar veren bir acentende sigortanızı yaptırabilirsiniz. Eğer yaptırmak istemezseniz banka size kredi vermeyebilir. Ya da size birtakım avantajlar sunarak sizi sigorta yaptırmaya teşvik edebilir. Kredisiz ev almak için durumunuz yoksa bankalarla anlaşma yoluna gitmeniz en doğrusu olacaktır. Tüketici Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Tüketici Kredisinde Hayat Sigortası Ne İşe Yarar

Birçok kişi araç kredisi gibi krediler çekerken sigortaya para ödemek istememektedir. Ama işin aslına bakarsanız sigortanın birçok yararı olabilir. Kötü zamanlar için yapılan hayat sigortası kira öder gibi borçlarınızı ödeyip hayatınıza devam ederken başına gelecek talihsiz bir olay neticesinde geride kalan yakınlarınızın faizli ya da faizsiz ev borcunuzu kapatabilmek için uğraşmaması ve sizin de onların üstüne büyük bir yük yüklememeniz adına oldukça önemli bir araçtır.

Bu sayede sevdiklerinizi korumuş ve onların omuzlarına onların hayatını etkileyecek bir yükü bırakmamış olursunuz. Belki kiradan kurtulmak için ya da başka bir sebeple çıktığınız bu yolda kötü sonuçları da düşünmek ve buna göre tedbirleri almak sevdiklerini ve sizin için en doğrusu olacaktır. Tüketici Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Hayat Sigortası Hakkında Tavsiyeler

Kredilerin yanında sürekli uygulandığı için artık zorunlu gibi düşünülen ama aslında zorunlu olmayan hayat sigortasını her sene yenilemeniz gerekmektedir. Eğer ödediğiniz borç peşinatsız araba kredisi gibi ufak bir borçsa bile bu sigortayı yaptırmayı ve yenilemeyi unutmamanız önemlidir. Eğer yenilemezseniz sigortadan ihtiyacınız olduğu zaman paranızı alamayabilirsiniz.

Bazı bankalar peşinatsız ev ya da araba kredilerini takip edip müşterilerine bildirmeyebilirler. Bu sebeple takibi kendiniz yapmanız en doğrusu olacaktır. Hatta sigortayı yapan bir acenteyse hayatınızda ki ekstra riskleri de poliçeye ekletirseniz bu sayede sadece ölümlü kazalarda değil pek çok konuda önlemi elinizden bırakmamış ve sevdiklerinizi korumuş olursunuz. Gereksiz bir kalem gibi görünen hayat sigortası aslında sevdiklerinizi koruyan bir kalkandır. Tüketici Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim