Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

0
96

Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? Sorusunun cevabı duruma bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bütçeniz yeni bir taşıt almak ya da olan aracı daha iyisiyle değiştirmek için yeterli değilse bankalar araç kredisi imkanı sunarak yardımcı olurlar. Kullanılacak kredinin çeşidine karar vermeden önce tüm detayları ve sağlayacağı faydalar bilinmelidir.

Kullanılacak kredinin vadesi, miktarı, ödenecek faiz tutarı, masrafları ve vergileri araştırılmalı diğer bankalarla karşılaştırılarak alınmalıdır. Peşinatsız araba kampanyaları yakalanırsa tercih edilebilir. Öte yandan bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi de araç alımlarında tercih edilen bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. İkinci el araba alımları için de kullanılan bu kredilerin hangisinin avantajlı hangisinin dezavantajlı olduğu belirlenerek hareket edilmelidir.

En İyi Kullanım İçin Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Taşıt kredisinin avantajları arasında özel faiz oranları sunulması, kasko yaptırılması düşünülüyorsa uygun araç kredisi kapsamına alınarak faiz indirimi yapılması yer almaktadır. Ancak kredinin bazı dezavantajları da vardır. Taşıt kredisi araç bedelinin belli bir miktarına kadar bankadan alınabilir. Yani kişi bir miktar nakit paraya ihtiyaç duyar. Kredi ödemelerinin bitmeden ipoteğinin kaldırılamaması da bir dezavantajdır.

İhtiyaç kredisinin de kendi içinde avantajları ve dezavantajları vardır. Her banka aktif olarak bu kredi sunmakta taksitle araba alırken kasko zorunluluğu olmaması olumlu yanlarındandır. Rekabetin arttığı dönemlerde düşük faizli krediler de bir şans alacaktır. Peşinat olmaması da istenen bir durumdur. Dezavantajı ise ihtiyaç kredisinde araç ipotek edilmediğinden kredi onaylanması zorlaşır. Taşıt kredisi hesaplamak araçlarına göre ipotek olmadığı için daha düşük miktarlarda kredi çıkma ihtimali vardır.

Araç Alımında Kredi Tercihi Nasıl Yapılmalı

Sonuç itibariyle vadeli araba almak isteyenler bu iki krediden hangisini kullanacaklarına karar verirken yalnızca faiz oranlarını değil diğer unsurlara da dikkat etmelidir. Araba almak günümüz ekonomisinde pek çok insan için oldukça emek ister. Bu nedenle bütçeye ve alınacak araca göre kredi tercihi yapılmalıdır.

Bankaların her iki kredi için de sunmuş olduğu kampanyalar takip edilerek mantıklı bir elemeye gidilmelidir. Detaylı en uygun taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi araştırmaları yapılmalıdır. Taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? Sorusunda kişinin gelir durumuna ve diğer etkenlere göre cevap değişkenlik gösterir.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim