Taşıt Kredisi İçin Kasko Yaptırmalı Mıyım?

Taşıt Kredisi İçin Kasko Yaptırmalı Mıyım?

0
102

Taşıt Kredisi İçin Kasko Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Taşıt kredisi için kasko yaptırmalı mıyım? Bu sorunun cevabı bankadan bankaya ve uygulanan politikaya göre farklılık göstermektedir. Otomobil almak isteyenlere özel olarak sunulan ve pek çok kişinin yararlandığı en uygun taşıt kredisi kapsamında bazı bankalar kasko sigortasını yaptırmayı önermektedir. Kasko sigortası ise aracın başına gelmesi olası risklere karşı bir önlem niteliğindedir.

Normal şartlarda kasko sigortası zorunlu değildir. Kişinin isteğine bağlı yapılan bir sigorta türü olup kaza durumunda kişi kendi risklerini korumaya altına almış olur. Konuyla ilgili yönetmelikte araba almak için kullanılan kredi içinde kasko yaptırılması zorunluluğu bulunmamaktadır. Buna bağlı olarak da pek çok banka vadeli araba kapsamında kredi seçeneklerini kaskolu ya da kaskosuz olarak sunmaktadır.

Araç Değişikliği Taşıt Kredisi İçin Kasko Yaptırmalı Mıyım? 

Araba sahibi olmak isteyen pek çok kişi bankalara ya da peşinatsız araba alma imkânı sunan özel finans kuruluşlarına başvurur. Eski aracın satılarak yeni bir taşıt alındığı durumlarda var olan bir kasko bulunuyorsa sigortanın sone ermesi gibi bir durum olmaz. Sigorta poliçesi üzerinde gereken düzenlemeler yapılır ve var olan kasko devam eder. Taksitle araba alımlarında bu geçerlidir.

Sigorta sözleşmeleri iki taraflı yapılır. Her iki tarafın da onayı olduğu müddetçe ikinci el araba için de kredi içinde kasko yaptırılabilir. Kasko sigortası süreci ödeme yapılan tarih itibariyle başlamaktadır. Ancak araç kredisi ödemeleri kredi kartıyla taksitle yapılıyorsa peşinatın ödendiği günden itibaren sigorta geçerlilik süresi başlamış olur.

Taşıt Kredisi İçin Kasko Sigortasında Bilinmesi Gerekenler

Sözleşmelerde aksi yazmadığı sürece kaskonun ülke sınırları içerisinde geçerli olacağı unutulmamalıdır. Uygun araç kredisi bağlamında kasko bedelinin belirlenmesi ise araç değer listesine göre yapılır. Marka, üretim yılı ve model bu hususlara etki etmektedir. Taşıt kredisi içinde yaptırılan kaskolarda düşük faiz uygulaması avantajları olabilmektedir.

Kasko sigortası genel manada araç yanması, araç çalınması, çarpma ya da çarpılma durumda ve üçüncü kişilerin kötü niyetle hareket etmeleri sonucunda oluşan zararlara karşı teminat sağlar. Bankaların taşıt kredisi hesaplama araçları kullanırken kasko yaptırmanın kar ve zararı da gözden geçirilmelidir. Taşıt kredisi için kasko yaptırmalı mıyım? Sorusuna herkesin ihtiyacına ve düşüncesine göre değiştiği yorumu yapılabilir. Taşıt Kredisi İçin Kasko Yaptırmalı Mıyım?

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim