Taşıt Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Taşıt Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

0
115

Taşıt Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Taşıt kredisi çeşitleri nelerdir? Taşıt kelime anlamı olarak geniş bir grubu ifade etmesinden dolayı krediler de kendi içinde çeşitlenmektedir. Sıfır taşıtlar için uygun araç kredisi koşullar sağlandığı takdirde kullanılan bir türdür. En çok başvurulan türler arasında bu kredi yer alır. Yapılan başvuru onaylansa da alınacak aracın taşıt bedelinin tümü için kredi kullanımı söz konusu değildir.

Bankalar taşıt kredisinde azami bir tutar belirler ve bu miktar üzerinden taşıt kredisi kullanılır. Bu kredi tutarı da aracın fatura bedeli 50 bin TL ve altındaki araçlar için %70 tutarını 50 bin ve yukarı araçlar için %50 tutarını geçemez. Sistem taksitle araba alma üzerine kurulu olup ek masrafların da çıkabileceği unutulmamalıdır.

İkinci El ve Diğer Taşıt Kredisi Çeşitleri Nelerdir? Taşıt Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Bazı bankalar kredi karşılığı olarak kasko yaptırılmasını istese de bu net olmayıp bankadan bankaya farklılık gösterir. Her bankada sigorta zorunluluğu bulunmamaktadır. Satın alımlarda ikinci el araba kredisi de verilebilmektedir. Bu kredide aracın kasko değeri temel alınarak hesaplama yapılır. Taşıt kredisi hesaplama bakımından da bankanın vereceği en yüksek tutar sıfır araçlarla aynı yüzdededir.

Bankalardan alınabilecek bir araç kredisi çeşidi de ticari taşıt kredileridir. Bu krediyi alabilmenin ilk şartı ticari sicil kaydının bulunduğu bir şirketin sahibi olmaktır. Bu krediyi kullanan firma etkin biçimde faaliyetlerini sürdürüyor halde olmalıdır. Bu tarz araçları alabilmek için ayrıca peşinatsız araba alma imkânı sunan özel finans kuruluşları da tercih edilebilir.

Taşıt Kredisi Alımı Prosedürleri

Belli bir birikimi olduğu halde bir araç satın almaya durumu yetmeyen kişilere vadeli araba alma seçeneği sunan bankalar bu işlemleri belli aşamalardan geçirmektedir. Her kullanıcısının durumuna göre ödeme şartları sunan ve cazip kampanyalarla desteklenen bu sistemde en uygun taşıt kredisi doğru araştırma yapılırsa kolaylıkla bulunabilir.

Taşıt kredilerinin kullanımı araba almak için en çok kullanılan yöntem olup aylık düzenli ödemeler doğrultusunda kişinin aracın sahibi olması sağlanır. Alım kolaylığı yaratması bakımından önemlidir. Kredi almak için izlenecek yol bankadan bankaya farklılık gösterebilir. İstenen belgeler eksiksiz hazırlanmalı ve şubelerden, mobil bankacılıktan ya da internet bankacılığından başvuru gerçekleştirilmelidir. Bu bağlamda taşıt kredisi çeşitleri nelerdir? Sorusuna araç kapsamına giren şeyler için geçerlidir diyebiliriz.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim