Taşıt Finansmanı Nedir?

Taşıt Finansmanı Nedir?

0
126

Taşıt Finansmanı Nedir?

Taşıt finansmanı nedir? Araç finansmanı olarak da geçen ve genellikle katılım bankaları ve finansman firmalarının kullanıcılarına sunduğu bir araç kredisi modeli denilebilir. Müşterinin satın alma kararı verdiği taşıt alınarak kişiye uzun vadelerle satılır. Katılım bankaları bu sistemde faiz gelirinden ziyade kâr oranıyla gelir elde etmektedir.

Taşıt finansmanı için başvuru koşulları bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Fakat genel itibariyle düzenli gelirini belgeleyebilen ve 18 yaşını dolduran herkes finansman için başvuruda bulunabilir. Taşıt kredisi hesaplama araçları ile hangi modeli kullanmanın daha avantajlı olacağı gibi konularda fikir edinmek mümkündür. Vadeli araba alım yöntemleri arasında geçen bu model yoğun talep görmektedir.

Bankaların Verdiği Taşıt Finansmanı Nedir? Taşıt Finansmanı Nedir?

Taşıt finansmanı imkânı sunan bankalar katılım bankalarıdır. Taşıt kredisi bu bağlamda değerlendirilmesi gereken seçenekler arasında. Taşıt finansmanı kullanımı kapsamında bazı durumlarda teminat gerekir. Bu modele başvuru yapan ve onaylanan kişi finansmanı ödeyemeyeceği durumlar olduğu zaman mallarını teminat gösterebilmektedir. Taksitle araba kapsamındaki finansmanda kullanılacak teminatlar; alınması planlanan araca rehin koyulması, nakit bloka teminatı ve gayrimenkul ipoteğedir.

Taşıt finansmanı başvuru yapmak isteyen kişiler bu süreçte bazı belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Başvurular gerçek ve tüzel kişiler için farklılık göstermektedir. Aynı şekilde finansman talep edilen taşıtın sıfır ya da ikinci el araba olması durumunda da belgelerde değişiklik olabilir. Taşıt finansmanı almak istemeyen kişiler için peşinatsız araba seçeneği değerlendirmeye alınabilir. Taşıt Finansmanı Nedir?

Taşıt Finansmanı Başvuruları İçin İstenen Belgeler

Taşıt finansmanı başvuruları için farklı bankalar ve şubeler çeşitli belgeler talep edebilir. Araba almak için kullanılan finansman taleplerinde genel itibariyle istenecek belgeler şöyledir; başvuru formu, gelir durumunu gösteren resmi belge, maaşlı çalışan kişiler için maaş bordrosu, serbest meslek sahipleri için vergi levhası, kimlik ya da kimlik yerine geçecek bir resmi belge. Bu belgelerin bazıları uygun araç kredisi başvurularında da istenmektedir.

Sıfır araçlarda taşıtın proforma faturası, ikinci el taşıtlarda ruhsat fotokopisi, kefil talebi olursa kefile ait belgeler de talep edilebilmektedir. En uygun taşıt kredisi kapsamında da bankadan bankaya ve şubeden şubeye farklılık görülmektedir. Sonuç itibariyle taşıt finansmanı nedir? Sorusuna vade ve kar oranları bankadan bankaya değişiklik gösteren bir hizmettir diyebiliriz.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim