Tasarruflu Olmak Cimri Olmak Değildir

Tasarruflu Olmak Cimri Olmak Değildir

0
3504

Tasarruflu Olmak Cimri Olmak Değildir. Har vurup harman savurmak, boş yere para harcamak savurganlıktır. Paramızı yerinde ve zamanında kullanmak tutumluluktur. Var yemez olmak ise cimriliktir. Tasarruflu olmak cimri olmak değildir. Carnegie Mellon Üniversitesi Davranışsal Karar Alma Direktörü Prof. Dr. Goerge Lowenstein’in araştırmasına göre cimriler yani birikim bağımlıları dörde ayrılır:

  1. Harcama yapmaktan acı duyanlar
  2. Biriktirmekten haz duyanlar
  3. Toptancılar
  4. İndirim bağımlıları

Cimri olmakla tasarruflu olmak çoğu zaman karıştırılan iki farklı kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Cimrilik ihtiyaç olsa da bir şeyin satın alınmaması durumu iken tasarruflu olmak durumu; gereksiz yere harcama yapılmamasını içine alan bir süreci ifade etmektedir. Tasarruflu Olmak Cimri Olmak Değildir.

Aşırı Tutumlu Olmak (Tasarruflu Olmak Cimri Olmak Değildir)

Cimri, pinti, varyemez diye isimlendirdiğimiz aşırı tutumlu kimseler temel ihtiyaçları için dahi para harcamak istemezler. Bu tip kişiler diş macunu için harcanan parayı bile müsriflik olarak görürüler. Aslında bu bir davranış bozukluğudur. Bu insanların geçmişinde genellikle bir travma yer alır. Bu kişiler için paralarını farklı hesaplara bölmek çözüm yolu olabilir.Tasarruflu Olmak Cimri Olmak Değildir

Farklı bir tür cimriler de ise birikim yapmak mutluluk kaynağıdır. Birikim onlar için ihtiyaç değil haz kaynağıdır. Ne kadar çok paraları olursa olsun tasarruftan vaz geçemezler. Onlar en yakınlarına dahi bir yemek ısmarlamakta, bir hediye almakta zorlanırlar. Tasarruf yapmak kötü bir şey değil tabi ama sosyal ilişkilere zarar verir. Daha fazla sosyalleşmeye çalışmaları onlara iyi gelebilir.Tasarruflu Olmak Cimri Olmak Değildir

İndirim Bağımlıları ve Toptancılar

Bir gurup tasarruf bağımlısı insanda toptancılığa çok meraklıdır. Her şeyi toptan alarak daha ucuz bir alışveriş hedeflerler. Doğru, toptan almak ucuza mal olur ama ucuz diye ihtiyacımızdan fazlasını almak doğru mudur?  Ancak bunların sonu da istifçiliğe doğru gidebilir. Diğer bir grup ise çok sıkı indirim takipçisidir. Her şeyi indirimli alabilmek adına oldukça fazla zaman ve emek harcarlar. Normal koşullar altında ve sınırlar dâhilinde her iki davranış türü de tasarruf etmek için avantajlar sağlar.Ancak bunların sonu da istifçiliğe doğru gidebilir. Ama hiçbir şeyin aşırısı iyi olmadığı gibi bu tip davranışlarında aşırısı zarardır.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim