Rayiç Bedelden Fazla Kredi Çekilirse Ne Olur?

Rayiç Bedelden Fazla Kredi Çekilirse Ne Olur?

0
163

Rayiç Bedelden Fazla Kredi Çekilirse Ne Olur?

Rayiç Bedelden Fazla Kredi Çekilirse Ne Olur? Sorusu ev satın almak isteyen kişiler için önem arz eden bir konudur. Özellikle ev almak için banka kredilerinden faydalanmak isteyenlerin bu konuyu çok daha dikkatli araştırması gerekmektedir. Çünkü ev sahibi olmak isterken,  yanlış bir bildirim yüzünden yüklü miktarda tazminat ödemek zorunda kalınabilir.

Rayiç bedeli; evin gerçek değerini göstermektedir.  Ev satın alınırken gösterilen rayiç bedeli ile konutun alım satım masrafları belirlenmektedir. Bir dönem, bu masrafların daha az çıkması için rayiç bedelleri çok düşük gösterilmekte idi. Ancak, daha sonra tapu müdürlüklerinin yaptığı çalışmalarla rayiç bedelleri belirlendi ve bu bedelin altında rakam gösterenler için Maliye Bakanlığı tarafından vergi borcu çıkartıldı. Rayiç Bedelden Fazla Kredi Çekilirse Ne Olur?

Konut Sahibi Olmanın Alternatif Yolları

Zorlaşan hayat şartları, pek çok kişinin kiradan kurtulmak için alternatifler aramalarına nedendir. İnsan nüfusunun hızla artması, konutlara olan ihtiyacın da artmasına neden olmuştur. Bu amaçla kurulan pek çok inşaat firması,  sundukları konut projeleri ile kişileri ev sahibi yapmayı amaçlamaktadır.

Nakit parası olmayan kişileri senetle ev sahibi yapmayı amaçlayan bu firmaların yasal olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü art niyetli insanlarla karşılaşma olasılığı her zaman vardır. Kiracıya ev projesi sunan ve güvenilir inşaat firmaları sayesinde,  kişilerin beklentilerine uygun konutlara sahip olma imkanı fazlalaşmaktadır. Rayiç Bedelden Fazla Kredi Çekilirse Ne Olur?

Konut Alımında Rayiç Bedelden Fazla Konut Kredisi Çekilirse Ne Olur? Yaptırımları Nelerdir

Konut sahibi olmak için bankalardan konut kredisi alanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak bankaların konut bedelinin bir kısmını peşinat olarak talep etmesi, bu seçeneğin  peşinatsız ev almak isteyenler için uygun olmadığını göstermektedir. Belirli peşinatı olan ve taksitle ev alma için banka kredilerini seçenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise çekebilecekleri kredi miktarıdır. Rayiç Bedelden Fazla Kredi Çekilirse Ne Olur?

Burada bilinmesi gereken husus;  ev kredisi için tercih edenlerin çekebilecekleri miktarın, evin rayiç bedelini geçemeyeceğidir. Kira öder gibi küçük taksitlerle kredi çekecek olan kişilerin öncelikle evin bedelini gösteren tapu belgesindeki bedele göre bankadan talepte bulunması gerekmektedir. Olası kredi miktarının fazla çekilmesi durumunda, kişiler için cezai işlem uygulanmaktadır.

Sadece kredi kullananlarda değil, faizsiz ev sistemi uygulayan firmalardan konut sahibi olan kişiler için de durum değişmemektedir. Kredisiz ev sistemini seçen kişiler de tapu belgesinde konut bedelini doğru olarak göstermeleri, aksi halde yüklü bir miktarda ceza ödeyecekleri bilinmelidir. Bu durum da hem konut alımında rayiç bedelden fazla konut kredisi çekilirse ne olur? Sorusuna,  hem de diğer alternatiflerde rayiç bedelin düşük gösterilmesi durumunda nasıl bir yaptırım uygulanacağı konusuna açıklık getirmektedir.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim