Neden Para Biriktiremiyorum?

Neden Para Biriktiremiyorum?

0
3020

Neden Para Biriktiremiyorum? Herkes birikim yapmak ister. Kenarda birikmişim olsun, cümlesi en çok kullanılan cümlelerden biridir. Fakat gerçekten birikim yapanların sayısı oldukça azdır. Birikim yapmak aslında çok kolay olmasına rağmen bir türlü başlanılamayan bir durumdur. Oysaki birikim yapmak düşündüğümüzden daha kolaydır.

Birikim denince hemen aylık maaşımızın yarısını kenara koymak gibi bir düşünce ile işe başladığımızda sonuçta hayal kırıklığına uğrayıp birikim yapmaktan tamamen vazgeçeriz. Halbuki birikim yapmak için büyük miktarlara ihtiyacımız yoktur. Küçük ama kararlı birikim yapmak çok birikim yapmaktan daha önemlidir.Neden Para Biriktiremiyorum?

Nasıl Biriktirebilirim? Neden Para Biriktiremiyorum?

Öncelikli olarak her ay düzenli harcama listesi tutmak birikim yapabilmeniz için ilk adımlardan biridir. Her ay düzenli olarak tuttuğunuz harcama listesinden en çok hangi ihtiyacınız için para harcadığınızı görebilirsiniz. Bunun yanında gereksiz olarak harcama yapıp yapmadığınızı da görebilirsiniz. Tuttuğunuz harcama listesi sayesinde harcamalarınızı düşürebilirsiniz ve kalan miktarı da birikim olarak kenara ayırabilirsiniz.

Kullanmayacağınız ya da ihtiyacınız olmayan şeyleri almamak ise en akıllıca çözüm olacaktır. Bazen bir elbiseyi çok beğeniriz, ama bizim vücudumuzda o kadar güzel durmayabilir ya da dolabımızda benzerinden zaten birkaç tane vardır. Bu durumda o elbiseyi almak yerine o miktarı biriktirmek çok daha mantıklı bir durum olacaktır. Bazen de ihtiyacımız olmamasına rağmen indirime girdiği için aldığımız eşyalar vardır. Belki de onları bir daha kullanmayacağız, ama indirimde olduğu için almamak mantıksız bir durum olacak gibi gözükebilir. Yine de o eşyayı almak yerine o miktarı birikim olarak ayırmak bizi daha mutlu edecektir.Neden Para Biriktiremiyorum?

Birikim yaparken çok büyük miktarları kenara ayırmaya çalışmanıza gerek yoktur. Bir anda kocaman birikimlere kavuşma hayali güzel olabilir, ama sonucu hüsran olabilecektir. Kendi bütçenizi düşünerek temel ihtiyaçlarınızı alırken zorlanmayacağınız bir miktarı belirleyip kenara ayırmak birikim yapmanızı sağlayacaktır. Belki az ama sürekli olduğu için kocaman bir birikiminiz olacaktır.

Birikim yapmayı ertelemek ise hepimizin yaptığı en büyük hatadır. Bu ay harcamam yeterince çok en iyisi önümüzdeki aydan başlayayım gibi bir düşünce bizi birikim yapmaktan alı koyan yegâne durumdur. Bunun yerine bu ay az da olsa bir miktar kenara ayırmalıyım, belki gelecek ay miktarı arttırabilirim diye düşünmek birikim yapabilmemizin en temel taşı olacaktır.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim