Kredisi Ertelemek Veya Dondurmak Mümkün mü?

Kredisi Ertelemek Veya Dondurmak Mümkün mü?

0
114

Kredisi Ertelemek Veya Dondurmak Mümkün mü?

Konut kredisi ödemelerini ertelemek veya dondurmak mümkün mü?  sorusu özellikle corona virüs ile zor günler yaşadığımız bu günlerde en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Hayallerdeki eve kavuşmak ve kiradan kurtulmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yöntem, banka konut kredileridir. Buradaki amaç kira derdinden kurtulmak için kira öder gibi küçük taksitlerle kendi evini satın alabilmektir.

Bankalar; konut kredisi için eşit faiz imkanı sunması ve bunu uzun vadeye yayması nedeniyle, elinde nakit parası olmayan kişiler için cazip gelmektedir. Özellikle son zamanlara da tüm dünyada etkili olan bulaşıcı hastalık, bankaların faiz oranlarında oldukça yüksek oranda bir indirim uygulamasına neden olmuş ve pek çok banka uygun ev kredisi kampanyalarıyla hayallerin gerçek olmasını sağlamıştır. Kredisi Ertelemek Veya Dondurmak Mümkün mü?

Uzun Vadeli Konut Kredisi Ödemelerini Ertelemek Veya Dondurmak Mümkün mü?

Hayat pahalılığının getirdiği ekonomik sıkıntılar yüzünden pek çok insan kiracılıktan kurtulamamaktadır. Son zamanlarda kira için ödenen meblağ ise gelirin büyük kısmını kapsamaktadır. Özellikle asgari ücretle geçinen dar gelirli için bu durum çok daha sıkıntılı olabilmektedir. Bu da kişileri en uygun konut kredisi sunan banka arayışına yöneltmiştir. Kredisi Ertelemek Veya Dondurmak Mümkün mü?

Bankalar ev kredisi hesaplama yaparken, faiz oranlarında yaptıkları indirimlerle pek çok kişinin ev satın alabilmesine olanak sağlamıştır. Ancak corona ekonomiyi de vurmuş ve pek çok kişi işsiz kaldığı için konut kredileri taksitlerini ödemekte zorlanır hale gelmişlerdir. Bu durumu göz önüne alan bankaların hemen hemen tamamı ise müşterilerinin bu zor günleri atlatabilmesi için ödemelerde üç ay erteleme yoluna gitmiştir. Kredi dondurma ise bankaların takdirine bırakılmıştır.Kredisi Ertelemek Veya Dondurmak Mümkün mü?

Konut Kredi Ödemelerinde Ertelemede Hesaplama Nasıl Yapılır?

Pek çok kiracıya ev sahibi olmasına olanak sağlayan banka kredileri, dezavantajları olmasına rağmen en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Taksitle ev alma yolunu açan kredilerin en büyük riski, ödemede aksama halinde bankanın konuta el koyabileceğidir. Son zamanlara kadar bu konuda taviz vermeyen bankalar, salgın hastalığın hayata getirdiği olumsuzlukları değerlendirerek daha ılımlı bir politika izleme yoluna gitmiştir.

Buna göre ev almak için kendilerini tercih eden müşterilerine ödeme kolaylığı sunmaya başlamıştır. Kredi taksitlerini ödemekte zorlanan müşterilere üç ay erteleme getirmiştir. Buna göre kalan borcu, güncel faiz oranlarıyla hesaplayarak kalan ay sayısına göre eşit şekilde yeniden taksitlendirmiştir. Ancak taksitleri dondurma, tamamen kredi alınan bankanın inisiyatifine bırakılmış ve zorunluluk arz etmemektedir.  Bu da konut kredisi ödemelerini ertelemek veya dondurmak mümkün mü? Sorusunu yanıtlamaktadır.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim