Kredi, senet veya faizsiz ev sistemi mi ?

Kredi, senet veya faizsiz ev sistemi mi ?

0
1747

Kredi, senet veya faizsiz ev sistemi mi ? Ev almaya karar vermeden önce birçok soruya cevap bulmak gerekir. Ev alımı, sadece aile reisini sıkıntıya sokmaz. Aynı zamanda aile fertlerinin de tasarruf etmesini ve hayatındaki bazı konulara sınırlama getirmesi anlamına gelir. Bundan dolayı kişinin bütçesine en uygun yöntemi bulması gerekir. Faizsiz ev sistemleri ailelerin hayatlarını çok sınırlandırmadığından son zamanların en fazla tercih edilen yöntemidir. Kredi, senet veya faizsiz ev sistemi mi ?

Yaşam şartları dikkate alındığında çok fazla gider vardır. Giderleri dengeleyerek birikim yaparak peşin olarak ev almak imkansız gibi. Peşinat söz konusu olmayınca bankaların konut kredileri akıllara gelir. Konut kredilerindeki yüksek faizler geri öderken aile fertlerini çok yormaktadır. Ayrıca bu yorulma bir iki ay olmayıp yıllar olunca büyük sorunlar ortaya çıkarabiliyor.

Faiz Ödemek Ne Demek? Kredi, senet veya faizsiz ev sistemi mi ?

Ülkemizde bir dönem faizler çok yükseldi ve %2’nin üzerine çıktı. Günümüzde ise neyse ki %1’in altına çekildi. %0,99 faiz oranıyla 100 bin TL çeken bir insan 60 ay vadeyle 133 bin olarak ödemektedir. Faiz ödemek, aldığın paradan çok daha fazla miktarı bankaya taksitle ödemek demektir. Para kazanmanın çok zor olduğu günümüzde faizsiz ev almak daha makuldür. Ayrıca bankalar sadece faiz uygulamazlar. Aldığınız kredi miktarının üzerine dosya masrafı, ipotek ücreti gibi ek masraflar da eklerler.

Faizsiz Seçenek Var mı?

Dini hassasiyeti olanlar, aldığından fazla ödeme yapmak istemeyenler faizsiz sistemleri araştırmaktadır. Ülkemizde, kar payı ile hizmet veren katılım bankaları var. Katılım bankaları da konut kredisi vermektedir. Fakat onların verdiklerinde de peşinat ve alınandan fazlasını ödeme söz konusu. Faizsiz ev için peşinatsız, kredisiz ve faizsiz altın günü mantığıyla hizmet veren kurumlar daha güzel imkanlar sunmaktadır. Kredi, senet veya faizsiz ev sistemi mi ?

Finans Şirketleri Avantajlı mı?

İşbirliği ve dayanışmayla hizmet veren kurumlar kişileri faizden korumaktadır. Bu sistemlerde farklı modeller vardır. Kişi öncelikle ne kadarlık ev alacağına karar verir. Evin fiyatını belirlemek ödenecek aylık taksit miktarını ve taksit süresini belirlemek için önemlidir. Örneğin kişi 400 bin liralık ev alacaksa ve bunu her ay 5 bin TL taksitle ödeyecekse 80 kişilik bir gruba girmelidir. 80 kişilik grup ödeyeceği taksit sayısını da belirler. Ödemeler başlamadan kura çekilir ve 80 kişinin evi alma sıraları belirlenir. Birinci sırada evini alan geriye kalan 79 ay boyunca taksitlerini ödemeye devam etmektedir. Kredi, senet veya faizsiz ev sistemi mi ?

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim