Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

0
383

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu nasıl hesaplanır? Bu sorunun cevabı birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Kişiler birçok ihtiyaçlarından ötürü bankaların kredi hizmetlerine başvurabilirler. Bu ihtiyaçlar yoğun olarak ev almak için konut kredisi avantajlarına başvurma, araç almak için taşıt kredisine başvurma ve daha düşük bütçeli ihtiyaçları gidermek için ihtiyaç kredisine başvurma şeklinde sıralanabilir. Bankaya yaptığınız kredi başvurusunun onaylanmasını etkileyen bazı şartlar vardır. Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bu şartların başında şüphesiz ki kredi notunun geçerli düzeyde olması gelmektedir. En uygun konut kredisi kampanyasından faydalanmak istiyorsanız öncelikle bankalarla aranızın iyi olması gerekmektedir. Kredi notunu etkileyen faktörlerin etki ettiği oranlar toplanarak elde edilen not sizin kredi notunuzdur. Ve bu hesaplama sonucu 0-1900 arası bir puana sahip olursunuz. İsterseniz etki eden oranlar manuel bir şekilde hesaplama yapabilir isterseniz e-devlet üzerinden kolayca kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Yıllardır süregelen kira derdinden bıktınız ve artık kiradan kurtulmak isteğiyle uygun ev kredisi araştırmalarına başladınız. Size en uygun olduğunu düşündüğünüz bir bankaya ev kredisi hizmetinden faydalanmak üzere gerçekleştirdiğiniz başvurunuzun onaylanması durumu başta kredi notu olmak üzere birçok şarta bağlıdır.

Kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu %35 oranında etkilemektedir. Kredi kartı taksitlerinizi düzenli ödeyip ödemediğiniz bu noktada incelenmektedir. Bankalara olan mevcut borç durumunuz da kredi notunuzu %35 oranında etkilemektedir. En son aldığınız kredinin üzerinden geçen zaman da kredi notunuza yeni bir krediyi ödeyip ödeyemeyeceğiniz konusunda fikir vermekte ve kredi notunuzu %11 oranında etkilemektedir. Kredi kullanım yoğunluğu %10 ve diğer faktörler %9 oranında etki sağlamaktadır. Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

İdeal Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kullanmak istediğiniz miktara göre bu sayı değişkenlik göstermektedir. Örneğin ev sahibi olmak için kullanılan ev kredisi için istenilen kredi notuyla ihtiyaç kredisi için istenilen kredi notu bir olmamaktadır. Fakat yine de bankalar için belirlenen not risk grupları mevcuttur. Bu risk gruplarına göre 0-699 puan aralığı en riskli grup olarak değerlendirilirken, 1700-1900 aralığındaki grup çok iyi olarak kabul edilmektedir. Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Mevcut bankalar bireylerin kredi isteklerini karşılıklı mağduriyet durumu yaşamamak adına bazı şartlara göre kabul etmektedir. Hizmet verdiği ilk günden beri kiracıya ev sahibi olma imkanı sunan bu sistemle sizler de kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi notuna göre değerlendirilecek olan başvurular için bireyler ön bir izleme oluşturma amacıyla kredi notu nasıl hesaplanır araştırmaları içerisine girmektedirler.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim