Konut Kredisi Tapu Harcı Hesaplama

Konut Kredisi Tapu Harcı Hesaplama

0
92

Konut Kredisi Tapu Harcı Hesaplama

Konut Kredisi Tapu Harcı Hesaplama. Konut kredisi tapu harcı hesaplama işlemi teknik detayları bulunan bir işlemdir. Artan nüfus miktarı beraberinde barınma ihtiyacını da getirmiş ve bu durum sonucunda bireyler ev sahibi olmak için birtakım yöntemlere başvurmuştur. Kendi evlerinde oturmak isteyen bireylerim aygın olarak kullandığı yöntemlerden biri konut kredisi yöntemiyle ev sahibi olmaktır. Bu yönteme göre bankaya başvuruda bulunan bireyin başvurusu gerekli şartların sağlanması durumunda kabul edilmektedir.

Tapu işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için tapu harcının yatırılması gerekmektedir. Düzenlenen karar ile Ocak 2020 tarihinden itibaren tapu harcı alıcı ve satıcı ayrı ayrı olmak üzere %2 oranında ödemek zorundadır. Yalnızca kredi kullanarak ev sahibi olan bireylerin değil; senetle ev alan, taksitle ev alan ya da nakit olarak ev alan bireylerin de bu harcı ödemesi zorunludur. Mevcut harç satış fiyatının %2’si üzerinden hesaplanır ve her iki taraf da bu tutarı ödemektedir.Konut Kredisi Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Fiyatları

Kendi evlerinde oturmak isteyen bireylerin başvurduğu yollardan biri olarak en uygun konut kredisi avantajlarından faydalanarak kendi evine kavuşması üzerine satıcı bireyle birlikte tapu müdürlüğüne giderek tapu işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Satıcı kimi zaman bireyken kimi zaman da faizsiz ev alma imkanı sunan katılım bankalarının yetkili personellerinden biri olabilmektedir.

Tapu harç fiyatları satın aldığınız taşınmazın fiyatına göre değişmektedir. Örneğin iki yüz bin liralık bir konut aldığınız takdirde hem sizin hem de satıcının Gelir İdaresine dört bin lira ödemesi gerekmektedir. %2’lik bu oran dönem dönem teşvik amaçlı indirime girmekte ve %1,5’luk oranlara kadar gerilemektedir. Bu orana göre satın aldığınız gayrimenkulün tapu harcını hesaplayabilmeniz mümkündür. Konut Kredisi Tapu Harcı Hesaplama

Harç Nereye Yatırılır?

Günümüzde kiracıya ev sahibi olma imkanı sunan birçok sistem geliştirilmiştir. Bu sistemlerden birini benimseyerek kendi evlerine kavuşan bireylerin mevcut konut fiyatının haricinde tapu masrafları için harç ödemesi gerekmektedir. Bu harcın ödenmemesi tapu müdürlüğünde işlem yapılmasına engel olmaktadır.

Tapu harcını yatırmak isteyen bireyler Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden harç ücretlerini kolaylıkla ödeyebilmektedirler. Aynı zamanda Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası ve PTT şubelerinden ödemelerini kolayca gerçekleştirebilmektedirler. Ev sahibi olmak isteyen bireylerin bu süreçleri tapu harçlarını yatırıp tapu müdürlüğünde işlemlerini tamamlamaları sonucunda sonlanmakta ve evlerine kavuşmaktadırlar. Konut kredisi tapu harcı hesaplama konusunda profesyonel bir destek alırsanız; karlı bir yatırım da yapabilirsiniz!

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim