Konut Kredisi İle Ev Almak Akıllıca mı?

Konut Kredisi İle Ev Almak Akıllıca mı?

0
3122

Konut Kredisi İle Ev Almak Akıllıca mı? Birikim yaparak peşin parayla ev almak günümüz şartlarında nerdeyse imkansız gibi bir durum. Ortalama bir gelire sahip olanlara bankalar ve katılım finans kurumları ev kredisi vererek insanların konut sahibi olmalarına yardımcı olmaktadır. Konut Kredisi İle Ev Almak Akıllıca mı?

Yetersiz Bütçe Konut Alımında Sorundur

İnsan sorunlar yaşadıkça çözüm yolları bulmaktadır. Uzun yıllar kira ödemekten yorulanlar ve artık parasını havaya saçmak istemeyenler ev sahibi olmak için yöntem arayışına girmektedir. Yapılan araştırmalar ve incelemeler insanların önüne şu yolları çıkarmaktadır:

  • Konut kredisi almak
  • Bütçe sıkıntısı olmayanlar için peşin parayla evi satın almak
  • Faizsiz, peşinatsız ve kredisiz kurumlardan dayanışmayla ev satın almak

Ev Kredisi İle Konut Almak, Konut Kredisi İle Ev Almak Akıllıca mı?

Günümüzde konut fiyatları çok arttır. Orta halli bir evi 400 bin liradan aşağı almak mümkün değil. Ekonomik şartlar dikkate alındığında 400 bin lirayı çıkarıp evi peşin parayla alabilecek kişi sayısı elin parmaklarının sayısını geçmez. Peşin parayla alamayanlar için bankalar ev kredisi imkanı tanımaktadır. Konut Kredisi İle Ev Almak Akıllıca mı?

Ev kredisiyle insanlar, tek kalemde ödeyemedikleri fiyatı taksitlere bölerek uzun yıllar içerisinde öderler. Bankalar genelde 5 ila 10 yıl vadeyle kredi vermektedir. Bazı bankalarda 30 yıla kadar çıkmaktadır. Kamu ve özel bankalar konut kredisi verir. Fakat her bankanın kredi şartları ve özellikleri farklılık gösterdiğinden karşılaştırma yapılarak karar verilmelidir. Konut Kredisi İle Ev Almak Akıllıca mı?

Konut Kredisi Alınırken Dikkat Edilecekler

​​​​​​Bankadan konut kredisi çekmeden evvel iyice düşünmek şarttır. Kredilerin şartları ve özellikleri değiştikçe, çeken kişiye kolaylık veya zorluklar yaşatmaktadır. Konut kredilerinin geri ödemesi uzun zaman alır. Uzu süre zorlanmamak için kredi çekerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

  • Alınacak kredinin faiz oranı
  • Yıllık maliyet oranı
  • Vade seçenekleri
  • Vade farkına uygulanan faiz oranı
  • Dosya masrafları ve diğer ek masrafların miktarı

Yukarıda sıraladığımız hususlar kredi kullanıcısına avantaj veya dezavantaj sunacaktır.

Konut Kredisini Erken Bitirme

Banka ile müşteri arasında yapılan sözleşme neticesinde ev kredisi çekilir. Müşteriler bankanın kredi uzmanıyla bir ödeme planı çıkarırlar. Müşteri bu ödeme planına uymak zorundadır. Taksitlerin aksatılması kişiye hukuki yaptırımlar olarak geri döner. Bazen kredi çekenlerin maddi durumu beklediğinden daha iyi gider. Maddi durumu iyi olan kişiler kredilerini erken kapatmak istediğinde cayma bedeli ödemek zorundadır.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim