Konut Kredisi BES Zorunlu mu?

Konut Kredisi BES Zorunlu mu?

0
131

Konut Kredisi BES Zorunlu mu?

Konut kredisi BES zorunlu mu? BES yani bireysel emeklilik sistemi bankaların teminat isteme hakkı sayesinde konut kredisi çeken müşterilerine zorunlu olarak sundukları ama aslında zorunluluğu olmayan bir araçtır. Kredinize katkı sağlayacak bir getirisi bulunmamaktadır. Taşıt kredisi ya da hangi tür kredi çekiyorsanız çekin size dayatılan bu aracı kullanmamayı seçebilirsiniz. Ama bu durum bankanızın krediyi çıkarmamasına sebebiyet verebilir. Kiradan kurtulmak için çıktığınız yolda ekstra masraflara göğüs germenizde gerekebilir. Bu sebeple kredi çekmek istediğiniz bankayı iyice araştırmanızı tavsiye ederiz. Bankaların peşinatsız ev kredisi gibi cazip tekliflerle size sunduğu ama size ekstra masraflar çıkaran bu kredileri kullanmak yerine farklı yatırım araçlarına yönelerek ev almak için uğraşabilirsiniz.

Konut Kredisi BES Zorunlu Diyen Bankalara Ne Yapılabilir

Sizlere kira öder gibi ev sahibi olma yolunda oldukça yardımcı olacak kredilerin sizlerin işinizi zorlaştırması durumunda yapabileceğiniz en doğru şey banka ile olan iletişiminizi kesmek ve bankayı gerekli yerlere şikâyet etmektir. Senetle ev alma imkânı tanıyan kolektif ortaklıklara giderek daha cazip fiyatlara faizsiz ev alma şansı bulabilirsiniz. Ama illaki bankaları kullanmak istiyorsanız size dayatılan bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkınız bulunmaktadır. Aldığınız peşinatsız araba ya da ev kredisi çıktıktan sonra acentenizi arayıp bireysel emeklilik sisteminden çıkabilirsiniz. Ama bazı bankalar sizi yeniden sisteme geri sokmak için çaba gösterebilir. Bu gibi teşviklere aldanmamanız gerekmektedir. Araç kredisi gibi krediler çekerken çok dikkatli davranmanız elzemdir. Konut Kredisi BES Zorunlu mu?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik bankaların dayattığı bir araç olduğu ve krediye hiçbir katkısı olmadığı için insanlar tarafından hoş karşılanmasa da taksitle ev alma gibi bir amaçla yola çıkmayan geleceğine katkı için ev alan kimseler bireysel emeklilik sistemi ile de geleceklerini garanti altına alma konusunda bir adım daha atabilirler. Bireysel emeklilik sistemleri Hazine Bakanlığının kontrolü ve koruması altındadır. Bazı sistemler erken emeklilik imkânı verebileceği gibi sosyal güvencenizi de desteklediği için emekli olduğunuzda daha yüksek bir maaş alma şansı gibi pek çok imkânı size verebilir.  Bu sebeple senetle araba almak istemiyorsanız kredi kullanırken bu sisteme dahil olup geleceğiniz için oldukça büyük bir katkı sağlamış olursunuz. Konut Kredisi BES Zorunlu mu?

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim