Konut Kredisi Alırken Bilmeniz Gerekenler!

Konut Kredisi Alırken Bilmeniz Gerekenler!

0
2931

Konut Kredisi Alırken Bilmeniz Gerekenler! Kredi faiz oranlarının düşmesi ile birlikte konut kredisine talepte oldukça artmıştır. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak günümüz şartlarında daha avantajlı hale gelmiştir. Faizlerin düşmesi ile ev almak isteyenler hayallerine yaklaşmıştır. Konut kredisinden yararlanmak için bilmeniz gereken şeyler ise öncelikle kredi kullanımı için gerekli olan şartları taşıyor olmanız gerektiğidir. Gerekli şartları taşıdığınız takdirde hayalini kurduğunuz eve bir o kadar yaklaşmış olacaksınız.

Konut kredisinde faiz oranları uzun bir süre 2-3 arasında değişen değerlere sahip olarak ilerlemiştir. Merkez bankasının faiz oranlarını indirmeye gitmesi ile birlikte yüksek oranlara sahip kredi faizleri de düşmüştür. Böylelikle ev sahibi olmayı isteyenlerin yüzü gülmüştür. Konut Kredisi Alırken Bilmeniz Gerekenler!

Ev almak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren konut kredisinde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Konut kredisi için her banka farklı faiz oranları veriyor. Bu yüzden bankaların faiz oranlarını iyi bir şekilde araştırmakta fayda vardır. Öncelikle kendi gelir ve giderlerinizi hesaplayıp bir çizelge ile ne kadar miktar krediye ihtiyacınız var ve ne kadar sürede ödeyebileceğinize karar verin. Sonrasında size en uygun gelen banka ile detaylı bir görüşme sağlayın. Eğer şartlarınız el veriyorsa vadeyi kısa tutmanız yararınıza olacaktır. Taksit sayınız arttığı sürece ödeyeceğiniz miktar da azalacaktır.Konut Kredisi Alırken Bilmeniz Gerekenler!

Ancak bu başta güzel görünse de ödemeye genel olarak baktığınız da fazla miktarda ödeme yapmış oluyorsunuz. Bankaların çalışma sistemi faiz üzerinedir. Ne kadar vadeniz çok olursa faiz de o kadar çok olacaktır. Konut kredisi kullanımında plan yaparken dikkat edilmesi gereken husus aylık ne kadar ödeme yapacağınız ve hızlı bir şekilde ödemeleri nasıl bitirebilirsiniz? Bunları göz önünde bulundurarak konut kredisinden yararlanabilirsiniz. Örnek ile açıklamak gerekirse;

Konut Kredisi Alırken Bilmeniz Gerekenler!

200 bin liralık konut kredisi için ne kadar ödenir?

Kamu bankalarından faiz oranı 0.99 ile 180 ay vadeli kredi çekmek istediğiniz zaman aylık 2 bin 384 lira taksiniz olur ve toplamda ise 429 bin 285 lira geri ödemeniz olacaktır. Eğer aynı miktarda krediyi 120 aylık çekerseniz taksit ödemeniz miktar olarak artacaktır. Ancak geri ödemeniz ise azalacaktır. Arada 86 bin TL civarında bir fark olacaktır. Bunların dışında kredi masraflarını, sigorta, poliçe, tapu gibi masrafları da göz önünde bulundurarak çekmek istediğiniz kredi miktarını belirlemeniz yararınıza olacaktır.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim