KOBİ’ler İçin Etkili Tasarruf Önerileri

0
2851

KOBİ; açılım olarak küçük ve orta büyüklükte işletmeler demektir. KOBİ’lerin piyasada tutunabilmeleri için, tasarruf yapmaları çok önemlidir. KOBİ’lerin çoğu, devletten hibe kredisi alarak kurulan işletmelerdir. Piyasaların rekabet koşullarında tutunabilmek için hem az maliyetli, hem de kaliteli ürün çıkarmak zorundadırlar. Az maliyetli olsun diye kalitesiz ürün çıkarıldığı durumlarda, müşteri kaybetmeleri olasıdır. Pazar analizini doğru yapmalı ve tedarikçilerini daha az maliyetli seçmelidirler. Pazar analizinde kendi ürünlerini ve rakiplerinin ürünlerini iyi analiz etmelidirler.

Döviz kurları sabit kalmadığı ve yukarıya hareket ettiği için, yerli üreticilerle çalışmak maliyetleri düşürebilecektir. KOBİ’ler için, ürün fiyatlarının araştırılıp değerlendirilmesi çok önemlidir. Rekabet, maliyeti düşüreceği için tedarikçi sayısının fazla olması başka bir tasarruf tedbiridir. Ayrıca; stoklardaki ürünlerin alıcının az olduğu zamanlarda fiyatının düşürülerek piyasaya sunulması para akışını canlandırabilir. Arz talep dengesine dikkat ederek üretim yapmak ta maliyetleri düşürebilir.

Tedarikçiler Kimlerdir? Nasıl Çalışırlar?

Tedarikçiler; firmalara ürün temin eden birimlerdir. Örneğin; bir züccaciye mağazasının ürünlerini üreten firma taderikçidir.

Tedarikçiler, firmalara ürün sağladığından, firmalar için çok önemlilerdir. Satılan ürünün maliyeti ne kadar düşük olursa, müşteriye sunumu da o kadar düşük olur. Tedarikçilerin kâr marjının düşmesi, ürün fiyatlandırmasına sebep olacağından firmalara daha yüksek fiyattan ürün Starlar. Dolayısıyla bu, tüketiciye yansır. Firmaların tedarikçi sayısı ne kadar fazlaysa maliyet o kadar düşük olacaktır.

Para Piyasasında Müşterinin Rolü: Müşteriler olmasa, ne üreticiler, ne de tadarikçiler olur. Her üretilen ürünün bir hedef kitlesi vardır. Her şey müşteriler içindir. Müşteri alım yaptıkça piyasa canlanır. Müşterileri çekmek için, özel indirimler yapılır. Satılan her ürün, müşteriyi çekmeye yöneliktir. Pahalı satılan ürünlerin fazla alıcısı olmaz.

Devir hesap devri olduğuna göre, KOBİ’ler sattıkları ürünlerde müşterinin cüzdanını da düşünmek zorundadırlar. Müşteri, piyasada kaliteli ve ucuz ürün aramaktadır; bu nedenle, üreticilerin, az maliyetli, kaliteli ve hesaplı ürün satması gerekmektedir. KOBİ’lerin tasarruf etmek noktasında etkili bir karar alması ve bu kararı eksiksiz bir şekilde uygulayabilme kabiliyeti beraberinde önemli kazanımları da getirdiği bilinmektedir.

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim