Kira Vergisi Hesaplama

Kira Vergisi Hesaplama

0
115

Kira Vergisi Hesaplama

Kira vergisi hesaplama detayları bilinmesi gereken bir husustur. Hesaplama olarak götürü gider ve gerçek gider yöntemleri bulunmaktadır. Gerçek giderde faturalı giderler kira gelirinden düşürülür. Götürü gider yöntemindeyse kira geliri üzerinden %15 standart gider düşüldüğü metotlardır. Kiracıya ev verilmesi kapsamında kiradan elde edilen yıllık toplam gelirin de hesaplamada yeri bulunmaktadır.Kira Vergisi Hesaplama

Kiralanan evden elde edilecek gelirin yanı sıra ticari, mesleki ve zirai kazancı belirtmek durumunda olan kişiler istisnalardan yararlanamazlar. Konut kredisi ev almak için kullanılan yöntemlerin başında gelmekte olup yatırım amaçlı da tercih edilmektedir. Kira vergisi ise ev sahibi olmak isteyip başaran kişilerin mal ve haklarını kiraya vermeleri karşılığında elde ettikleri gelir üzerinden belli şartlarda gelir vergisine tabi tutulmasıdır.Kira Vergisi Hesaplama

Alt Sınırdan Kira Vergisi Hesaplama

Konut kiralarından gelir elde eden kimselerin senelik olarak tespit edilen istisna tutarının altında gelir almaları durumunda vergi dairelerinde mükellefiyet kaydı açtırmasına gerek olmadığı vergiye tabi değildir. Ev almak ve kiralayarak gelir elde etmek isteyenlerin bilmesi gereken bir husus da toplam kira geliri 6.600 TL altında olursa kira vergisini ödemek zorunda olmamaktır. Kira öder gibi ev sahibi olan kişiler de daha sonra kiralama gerçekleştirebilir.

Kira vergisi mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine ödenebilir. Taksitle ev alma yoluyla ev sahibi olup kiraya veren kişiler ayrıca kira vergisini diğer vergi dairelerine bağlı olunan vergi dairesindeki hesabı bildirerek de ödeyebilir. Tahsile yetkili kılınan banka şubelerinde de vergi ödemesi gerçekleştirilir. Senetle ev alıp kiraya vermek istiyorsanız bu hususlara dikkat etmelisiniz.

Kira Vergisinde İstisnalar

Yıllık kira gelirlerine bakılarak her sene belli oranda yasal olarak istisna tutarı düşülür. Peşinatsız ev alarak kiraya verirken bu istisnalar araştırılmalıdır. İstisna oranı her sene Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanır. Kredisiz ev alıp kiraya vermelerde hangi yıl gelir elde edilmiş ise o yılın istisna tutarı hesaplanır.

Bir kişinin birden fazla konutu olup kira geliri elde etmesi durumunda istisna tutarı yalnızca tek konut için uygulanır. Kiradan kurtulmak için alınan evin birden fazla ortağı olması halinde vergilendirmede her ortak için istisna tutarı ayrı ayrı uygulanmaktadır. Kira vergisi hesaplama kapsamında istisna tutarı üzerinde olan kişilerin vergi mükellefiyeti bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim