Kira Artış Oranları

Kira Artış Oranları

0
366

Kira Artış Oranları

Kira artış oranları, kirada oturan bireylerin oldukça önemsedikleri konulardan biridir. Kira artış oranları her yıl TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göre belirlenmekte ve halka arz edilmektedir.  Bu bağlamda 2023 yılı için enflasyon oranı bağlı olmadan kira artış oranının da %25 şeklinde yansıtılacağı açıklanmıştır. Artan kira miktarları bireyleri kiradan kurtulmak ve kendi evlerinin sahibi olma arayışları içerisine itmektedir.

Bu arayışlar neticesinde ev almak isteyen bireyler başvurabilecekleri birçok yöntemle karşılaşmakta ve bu yöntemlerden kendisine en uygun olduğunu düşündüğüne başvurmaktadır. Artan kira miktarına ödeyeceği parayla taksit ödeyerek evine kavuşabilme düşüncesindeki bireyler için konut kredisi fırsatı oldukça avantajlı gelmektedir.

Kira Artış Oranları Neye Göre Belirlenir?

Kira artış oranı o yılki enflasyon oranıyla doğru orantılı olarak hareket etmektedir. Kiracılar için oldukça sıkıntı verici olan bu artışlar için standart bir ölçüt bulunmamaktadır. TÜİK verilerinin açıklanması sonucu TÜFE üzerinden belirlenecek olan orana göre kira ücretlerinde değişiklik yapılabilmektedir. Kira Artış Oranları

Belirlenen bu oran mecburi uygulanacak olan oran demek değildir. TÜFE’nin belirlediği zam oranı üst sınır olarak belirlenmektedir. Yani Ev sahipleri kiracılarına TÜFE’nin belirlediği yüzde oranının üzerinde bir zam uygulayamamaktadır. Kira miktarındaki zam oranı, gayrimenkul sahibi ve kiracının ortak uzlaşması sonucu iyileştirilebilmektedir. Kira Artış Oranları

Kiradan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Her yıl enflasyonla birlikte artış gösteren kira oranları kiracılar için büyük bir yük olmaktadır. Her birey kendi evinde oturma hayali kurar ve bu işlem için bazı girişimlerde bulunur. Kiracıya ev sahibi olma imkanı sunan birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan bankaların kullanıcılarına sunduğu konut kredisi artan kira oranlarından kurtulmak isteyen bireylerin en çok başvurduğu yöntemlerden biri olmaktadır.

Artan kira oranlarından kaçıp faiz oranlarına yakalanmak istemeyen bireyler için de geliştirilen birçok yöntem vardır. Bunların başında altın günü usulü ile ev sahibi olma imkanı gelmektedir. Bu modele göre bireyler her ay düzenli olarak ödedikleri ödeneklerle taksitle evalma imkanı yakalarlar. Kredisiz ev almanın kolay yöntemlerinden biri olan kira öder gibi ev sahibi olma yöntemi, kira artış oranları ile birlikte gelen zamlardan kurtulmak isteyip peşinatı bulunmayan bireyler için oldukça büyük avantaj sunmaktadır.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim