İstanbulda deprem!

İstanbulda deprem!

0
2445

Marmara’nın genelinde 16:38 de 4,2 büyüklüğünde yersarsıntısı oldu. AFAD tarafından verilen bilgide Merkez üssü Tekirdağ olduğu ifade edildi.

Marmara’da yer sarsıntısı!

İstanbul büyük korku ve paniğe sebep oldu. Yaşanılan bu depremin öncü bir yer sarsıntısı olup olmadığı merak konusu haline geldi. Uzmanlar tarafından konunun izlenmesi gerektiği belirtildi. Zelzele beklenen bir noktada oluştuğunu bildiren uzmanlar konuyu takip ettiklerini belirttiler.İstanbulda yer sarsıntısı !

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Kalafat, olası bir İstanbul zelzelenin Marmara Denizi’nde tsunamiye neden olabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Kalafat, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Her Yönüyle zelzele” sempozyumunda “Türkiye’de zelzelerin izlenmesi ve zelzele oluşum şekilleri” konulu sunum yaptı.

Türkiye’nin bir zelzele ülkesi olduğuna işaret eden Kalafat, zelzele tehlikesinin farkında olunması ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Kalafat, Marmara Denizi’nde meydana gelebilecek bir zelzelenin çevredeki 7 ili etkileyeceğine dikkat çekti.

zelzelenin ardından tsunamilerin oluşabileceği uyarısında bulunan Kalafat, “Marmara’da yaşanacak büyük bir zelzeleden sonra mutlaka deniz kenarına gitmememiz gerektiğini bilmemiz gerekiyor.” söz konusu.

Kalafat, Marmara’da beklenen tsunamilerin heyelanlardan kaynaklandığını belirtti.

İstanbulda deprem!

zelzelenin büyüklüğünün 7’nin üzerinde olacağını tahmin ettiklerini anlatan Kalafat, şöyle konuştu:

“Marmara Denizi’nin dibinde 900-1200 metre civarında üç çukur var. Bunların üzerinde de 15-20 metre civarında alüvyonlar var. Bunlar zelzelenin sarsıntısıyla sarsılacak, o heyelan kütleleri denize akacak.” deniz ve dolayısıyla tsunami meydana gelecektir.Bu tsunamiden korunmak için izlemek yerine kıyılardan uzaklaşmak gerekir.

2011 yılında Japonya’da yaşanan zelzelenin ardından meydana gelen tsunamide Sendai Körfezi’nde ölenlerin çoğunu yaşlılar oluşturuyordu. Orada tsunamiye karşı 10 metrelik su baskını duvarları yapıldı ancak tsunami dalgaları 32 metreyi aştı. 7,5 büyüklüğünde deprem bekleniyordu ama 9 büyüklüğünde yer sarsıntısı olduğu ortaya çıktı. İstanbul’da 7’nin üzerinde deprem olacağı kesin. Ortalama 7,2 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor, belli hata payları olabilir. Bu nedenle oluşabilecek bir tsunami durumunda kıyıdan uzaklaşıp daha yüksek yerlere çıkmamız gerekiyor.”

 

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim