Isınmada Uygulanacak Tasarruf Uygulamaları

Isınmada Uygulanacak Tasarruf Uygulamaları

0
1840

Isınmada Uygulanacak Tasarruf Uygulamaları. Havaların soğumaya başlaması ile artık ısınmak için kombilere yönelmeye başlanmaktadır. Bu soğuklarda evinize sıcak zamanlar geçirmek isterken faturalarınızda da ısınmalar başlamaktadır. Kış aylarında giderler arasında oldukça fazla öne çıkan kalem hiç şüphesiz doğal gaz faturası olmaktadır. Doğal gaz faturasından doğru kullanımlar ile tasarruf sağlanabilinmektedir. Bunun için ilk olarak evin yalıtım durumunu gözden geçirmelisiniz.

Evinizde duvar yalıtımının olması ısı kaybını oldukça düşürdüğü için direk olarak gaz faturanızda olumlu bir yansıma yaratmaktadır. Pencerelerin yalıtımından e soğuk geçirmediğinden emin olmalısınız. Eğer pencere yalıtımı tam ise yine soğuk hava akımı eve giriş yapamayacağı için sıcaklık içeride kalacaktır.Isınmada Uygulanacak Tasarruf Uygulamaları

Düzenli Bakım Yaptırın, Isınmada Uygulanacak Tasarruf Uygulamaları

Kışın iyiden iyiye soğuk bastırmadan evvel mutlaka kombi bakımlarınızı yaptırmalısınız. Yapılacak her düzenli bakım sayesinde kışın sorunsuz ve çok daha ekonomik bir ısınma sağlamış olacaksınız. Peteklerinizde ısınma sorunu var ise veya başka bir arıza söz konusu ise çok fazla enerji harcamadan yaptıracağınız bakımlar ile önceden tespit edeceğiniz sorunu çözebilirsiniz.

Hatta yeni bir kombi satın alacak iseniz enerjiyi çok daha verimli kullanan yeni modelleri tercih ederek ilk günden tasarruf etmeye başlayabilirsiniz.

Dışarıda Güneş yoksa Perdeler Kapalı Kalsın

Kış aylarında güneş evin sıcaklığı için çok büyük rol oynamaktadır. Eğer hava kapalı ise perdelerinizi açmanıza hiç gerek yok. Çünkü perdeleri açtığınızda enerji kaybına neden olmaktadır. Güneş olmadı zamanlarda perdeleri açmayarak enerji kaybını önlemiş olmaktasınız.Isınmada Uygulanacak Tasarruf Uygulamaları

Kombi Basıncını Doğru Ayarlayın

Kombilerde basınç ayarı genel olarak 1,5 ila 2 bar arasında olmaktadır. Bu ayarı sık sık kontrol ediniz. Ayrıca sıklıkla sıcak su kullanmıyor iseniz kombinizden bu ayarı kapatabilirsiniz.

Kombiyi Asla Komple Kapatmayın

Kombi aç kapa yapılarak kullanıldığı zaman çok daha fazla enerji harcamaktadır. Bu nedenle evde olmadığınız zamanlarda kombiyi en düşük ayarda çalışır durumda bırakmalısınız.

Petek Önlerini Mutlaka Boş Bırakın

Peteklerin ısı dağılımını en doğru şekilde yapabilmesi için mutlaka önünün açık olması gerekmektedir. Koltuk, kanepe gibi eşyaları peteklerinizden uzak tutunuz. Ayrıca çamaşır kurutmak için de petekleri kullandığınızda yine enerji kaybı yaşanmaktadır.

Evinizi Onarın

Bazen evin iç ve dış kısımlarında çatlamalar oluşabilmektedir. Bu kısımlardan içeri soğuk hava girmemesi için tespitini yaparak gerekli onarımları yapmalısınız. Ayrıca evlerde uygulanan mantolama ve yalıtım her zaman tasarruf sağlamaktadır.

Doğal Gaz Kullanmak Çok Daha Ucuza Geliyor

Yapılan araştırmalara göre doğal gaz kullanan evler diğer ısınma türlerine göre çok daha ucuza gelmektedir.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim