Hisseli Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hisseli Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
32

Hisseli Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hisseli Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Sorusu oldukça önemlidir. Konumu oldukça uygun görünen bir arsayı konut kredisi gibi bir kredi ile almak size ilerde çok büyük getiri sağlayabilir. Fakat aldığınız arsa hisseli ise ev almak yerine tercihinizi arsadan yana yaptığınız için pişman olabilirsiniz. Ev kredisi çekip arsa alınca aldığınız arsa bireysel değil birçok kişinin hakkının olduğu bir arsa olduğu için tüm hareketlerinizi ortaklarınızla beraber yapmanız gerekmektedir. Bir arsa alarak oradan gelecek tutar ile kredisiz ev alma planları yapıyorsanız sizlere bireysel olarak hareket etme imkânı veren arsaları almanızı tavsiye ederiz. En azından kiradan kurtulmak için arsa almayı düşünüyorsanız aldığınız arsanın paylara bölünmüş olduğuna emin olmanız sizlere yarar sağlayacaktır. Hisseli Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hisseli Arsa Alırken Zarara Girmemek İçin Nelere Dikkat Etmeli

Hisseli arsa alırken eğer aldığınız arsada hangi parsellerin kimlere ait olduğu belirlenmemiş ise ileriki dönemlerde kira öder gibi ev alma amacıyla aldığınız arsanın belirli bir bölümünden yol geçmesi ya da bir kısmın değersiz kalması ortakların arasında husumet çıkmasına neden olabilir. Ve bu gibi durumlarda birçok kiracıya ev alma şansı veren arsanız sizin uzun süreler süren mahkeme prosedürlerine maruz kalmanıza hatta arsanızın zararına satılmasına ve hiç kar edemeden ortaklıktan ayrılmak zorunda kalmanıza sebep olabilir.  Bunlar yerine sizlere senetle ev alma şansı veren yatırım araçlarına yönelmenizi tavsiye ederiz. Peşinatsız ev alma imkanını sadece arsa satın alarak değil kolektif ortaklıklar gibi kurumlara giderek de elde etme şansınız bulunmaktadır.Hisseli Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arsa Alırken Zarara Girmemek İçin Yapılabilecekler

Aldığınız arsa için ev kredisi kullandıysanız aldığınız arsa kredinizin toplam ödeme süresinden önce değerlenip kısa sürede hem kar etmenize hem de borçlarınız çabucak kapatıp ev alabilmenize olanak tanıyabilir. Ama bunun için öncelikle rızai taksim sözleşmesi ile her ortağa paylaştırılmış bir arsa aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Bu sayede her ortak hakkına razı olurken çıkabilecek anlaşmazlıkların önüne geçilmiş olur. Bir diğer hususta arsanızda ki ortakların ev sahibi olmak gibi uzun süreli bir dürtüyle yola çıktığından emin olmanız gerekmektedir. Çünkü ortaklardan biri izalei şüyu gibi bir dava ile arsayı sattırıp payını erkenden alıp çıkmak isterse bu durum sizin bütün planınızın bozulmasına sebep olabilir.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim