Hesaplı Harcama Yapmak Ne Demektir?

Hesaplı Harcama Yapmak Ne Demektir?

0
2889

Hesaplı Harcama Yapmak Ne Demektir? Ayağını yorganına göre uzat atasözü gibi atalarımızdan bugüne kadar gelen birçok atasözünde, kişinin imkânlarını bilmesi ve buna göre davranarak hesaplı harcama yapması vurgulanmaktadır. Çünkü bütçe ve bütçesine göre, imkanları dahilin de hareket etmesi, bir kişi için her çağda belirli bir sorumluluk olagelmiştir. Peki bütçeyi bilmek ne demektir?   Bütçe kişinin azami olarak hayatını devam ettirmesine yarayan düzenli gelirine verilen addır. Yani azami miktarda, yaşam standartlarınızı korumanıza yarayan bir kazancınız varsa, ne kadar bir kazanç elinizde bulunuyorsa bu sizin bütçeniz demektir.

Bu bütçe ile de ilk yapılması gereken şey temel ihtiyaçlarınızı karşılamaktır. Bu temel ihtiyaçlar ise; yeme, içme, giyim, barınma vesairedir. Bu temel ihtiyaçlarınızın ardından geriye kalan ise özel ihtiyaçlara girmektedir. Örneğin, ev kirası veriyorsunuz ve bununla birlikte her ay yapmanız gereken bir takım gider listesi var. Elinizde bulunan aylık bütçeniz ile bunları ödediniz diyelim. Ve bir miktar da artan paranız var. Bu para ile bir birikim yapmak ya da temel giderleriniz dışında bir harcamada bulunmak hesaplı harcamaya örnek oluşturabilir.Hesaplı Harcama Yapmak Ne Demektir?

Hesaplı Harcama Yapamamak Durumunda Neler Yapılabilir? (Hesaplı Harcama Yapmak Ne Demektir?)

Hesaplarımız bazen tam çıkmazken, bazen yapmış olduğumuz, ilk başta güvenilirliğinden şüphe etmediğimiz bazı hesaplar da bizi yarı yolda bırakır. Bunun nedenlerinden biri de harcama yaparken dikkatli davranmamamızdır. Bu durumda yapmamız gereken en önemli şey yapılan harcamaların tek tek liste haline getirilmesi ve en çok harcama nelere, ne yönde yapılmış bunun tespit edilmesidir.  Bu listeden gerçekten ihtiyaç olunan ürünler seçilmeli ve diğer ürünler ve giderleri tekrardan gözden geçirilmelidir.Hesaplı Harcama Yapmak Ne Demektir?

Eğer Hesaplı Harcama Yapılmazsa Ne Olur?

Hesaplı harcama yapmak elbette önemlidir. Ancak diyelim ki kantarın kopuzu biraz kaçtı. Ve yaptığınız harcamaların aşırılığının da farkındasınız. Yukarıda belirtilen her şeyi de hayatınızda, hesaplı harcamalar yapmak adına uyguladınız ya da uygulamaya kordunuz ama olmadı. İşte o zaman yapmanız gerek şey profesyonel bir yardım almaktır. Bununla birlikte etkili bir hesap yönetimi sayesinde bu borçlardan kurtulmak mümkün olabilmektedir. Yine borçların yapılandırılması da alternatif bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim