Hemen Herkesin Uygulayabileceği Kolay 10 Tasarruf Yöntemi

0
3358

Tasarruf etmek aslında herkesin çok istediği ancak çoğu zaman nerden başlayacağını kestiremediği konulardandır. Kolaylıkla uygulayabileceğiniz 10 pratik yöntem ile hemen tasarruf etmeye başlayabilirisiniz.

Parasını Verdiğiniz Ancak Kullanmadığınız Abonelikler

1.Yöntem: Kafa dağıtmak ve form tutmak için spor salonuna yaptırdığınız bir kaydınız olabilir. Eğer gitmeye vakit ayıramıyor iseniz hemen bu aboneliği iptal etmelisiniz.

2.Yöntem: TV aboneliklerinizi gözden geçirmelisiniz. Eğer bu aboneliklerde ihtiyaç duymadığınız kanallar var ise iptal ettirebilirsiniz. Çünkü aylık bu aboneliklere yüz lira civarında ödemeler yapılmaktadır. İzlemediğiniz kanalların iptali ile çok daha az ödeme yapabilirsiniz.

Faturalardan Tasarruf Etme Yöntemleri

Elektrik Faturası

3.Yöntem: Isı kullanarak çalışan saç kurutma makinelerini kullanmak yerine eski usul havlu ile saçlarınızı sararak 3 saat ampullerinizi bedavaya yakma şansını elde etmiş olacaksınız.

4.Yöntem: Yemek yaparken fırın kullanacağınız zaman yemeğin pişme süresini takip ediniz. Bu sayede fırın kapağını açarak enerji kaybına neden olmazsınız. Fırın her enerji kaybı için biraz daha fazla çalışmaktadır unutmayınız.

Su Faturası

5.Yöntem: diş fırçalarken, tıraş olurken musluğu kapatınız. Duş alırken su ısınana kadar akan suyu ise yer silmek için kullanmak amacı ile kovada biriktirebilirsiniz.

Doğalgaz Faturası

6.Yöntem: Isının evinizde doğru dağılımını sağlamak için petek önlerinde eşya bulundurmayınız.

7.Yöntem: Kombiyi sürekli aç kapa yapmak yerine en düşük ayarlarında çalıştırabilirsiniz. Bu sayede ev hep ılık kalacaktır. Kombi baştan ısıtmayacağı için çok enerji harcamayacaktır.

Alışveriş Yaparken Dikkat Edin

8.Yöntem: Alışverişe aç karna asla çıkmayınız. Tok karna alışveriş yaparak gereksiz şeyleri asla satın almazsınız. Alışveriş listesi oluşturunuz. Evde sakin kafayla oluşturduğunuz liste ile fazladan ürünlere yönelmezsiniz.  Marketi komple gezmek yerine sadece alım yapacağınız reyonları geziniz. Alışveriş için küçük araba tercih ediniz. Büyük arabalar hemen dolmadığı için hep eksik kalan bir şey olduğu hissi yaşamanıza neden olacaktır.

9.Yöntem: Aldığınız her ürünü uzun süre dayanacak şekilde saklayınız. Sebzeleri, peynir, süt gibi çabuk bozulacak ürünleri uygun alanlara koyarak çok daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Karşılaştırın

10.Yöntem: Satın almak İstediğiniz ürünleri listeledikten sonra hangi satış noktasında ucuz olduğunu tespit ediniz. Gerekirse toplu alışveriş yapmak yerine birkaç seferde ihtiyaç listenizi tamamlayabilirsiniz. Alışveriş esnasında eğer o markette tek bir ürün alacaksanız hiç dolaşmadan hızlıca sadece indirimde olan ürünü alıp çıkmalısınız.

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim