Hangi Ev Aleti Ne kadar Elektrik Tüketiyor?

Hangi Ev Aleti Ne kadar Elektrik Tüketiyor?

0
1670

Hangi Ev Aleti Ne kadar Elektrik Tüketiyor? Günlük yaşantıda kullandığımız bir çok alet elektrikle çalışmaktadır. Elektronik cihazların hayatımızı olağanüstü bir şekilde kolaylaştırdığı aşikardır. Ancak, doğru kullanılmayan ve aşırı elektrik tüketen cihazlar, önce aile bütçesini daha sonra ise tüm ülkemizin milli servetini olumsuz etkileyebilmektedir.

Küçük dikkatsizlikler büyük maddi kayıplara neden olabilmektedir. Prizde unutulan ve kullanılmadığı halde cep telefonu şarj aletleri, bilgisayar, televizyon ve uydu cihazlarının yaktığı elektrik, saatte 12 watt olarak bilinmektedir. Yaklaşık olarak 12 saat kalan bu cihazların yaktığı elektrik ise 12×12:192 watt etmektedir.

Ay olarak 30×192:5,76 KW olmaktadır. Bu da yaklaşık olarak elektrik faturamıza 50 TL fazladan ilave ücret demektir.

En Fazla Elektrik Tüketimi Hangi Ev Aletinde Olmaktadır? Hangi Ev Aleti Ne kadar Elektrik Tüketiyor?

Bir konutta en fazla kullanılan elektrikli cihazlar bilgisayar, televizyon, buzdolabı, elektrik süpürgesi, ütü ve cep telefonu Şarj cihazlarıdır. Televizyonlar inç’lerine göre elektrik tüketmektedir. 55 ekran yani 22’’led tv saatte 25 watt harcar iken, 164 ekran yani 65’’ led tv ise saatte ortalama 150 watt elektrik tüketmektedir.

Buzdolabı, çamaşır makinesi ve derin dondurucu ise, artık tasarruf tedbirlerine uygun olarak üretilmektedir. En az elektrik tüketen ise her üçü için de geçerli olan A+++ SERİSİDİR. Yaklaşık olarak diğerlerine göre ortalama % 50 daha avantajlıdır.

Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlarla Tasarruf Sağlayın

Ev içinde en fazla kullanılan elektrikli aletlerden biri ütü’dür. Haliyle ütü, en fazla elektrik tüketen cihazlardandır. Haftada ortama 4 saat çalışan ütünün tükettiği elektrik, yaklaşık olarak bir A+++ buzdolabının bir ayda tükettiği elektrik ile aynıdır.Hangi Ev Aleti Ne kadar Elektrik Tüketiyor?

Ancak, ütü alırken ve kullanırken alınacak tedbirlerle elektrik israfının önüne geçilebilmektedir. Ütü satın alırken buhar gücü yüksek olanların tercih edilmesi, elektrik tüketimini azaltacaktır. Çamaşırları nemli olarak ütülemek de, ütünün daha az zamanlı kullanılmasını sağlamaktadır.Hangi Ev Aleti Ne kadar Elektrik Tüketiyor?

Ayrıca, ütü yapılacak eşyanın cinsine göre termostat düğmesinin ayarlanması gerekmektedir. Ütü bir kez yeterli ısıya ulaştığı zaman tek seferde çamaşırları ütülemek gerekmektedir. Soğuduktan sonra tekrar kızmasını beklemek ise ek elektrik harcama demektir. Ütü, yeterli ısıda iken fişini çekerek, kalan bir kaç eşyayı ütünün o anki ısısı ile ütülemek de ekstra kazanç sağlamak demektir.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim