Gün Bulup Gün Harcamamak

Gün Bulup Gün Harcamamak

0
2091

Gün Bulup Gün Harcamamak. Çoğunluğa hâkim olan bir düşüncedir; gün bulup gün harcamak. İlerleyen zamanlarda pişman olmamak adına elimize para geçtiği zaman olduğu gibi harcama yapmak yerine sadece zaruri ihtiyaçlarımızı karşılayıp, geri kalan kısmı bir kenara ayırabilmemiz gerekir. Ve bu yaptığımız kenara ayırma işini yani tasarruf etmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.  Birikim yapmak her zaman geleceğe dair olumsuz olaylara karşı alınan en etkili tedbir olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira hiç beklenmedik bir anda beklemediğiniz bir olayla karşılaştığınızda tedbirli olmanız; söz konusu badireyi kolaylıkla atlatmanız mümkün kılacaktır.

Parayı Akıllıca Kullanabilmek (Gün Bulup Gün Harcamamak)

Para harcanmak içindir. Evet bu düşünce doğru ancak parayı doğru yerde ve doğru zamanda kullanabilmek gerekir. Birkaç püf noktasına dikkat ederek harcama yaparsak parayı daha akıllı bir şekilde kullanmış oluruz. Örneğin ihtiyacımız olan bir şeyi almadan önce araştırma yapmak her zaman avantaj sağlar. İhtiyacımızı ilk gördüğümüz yerden karşılamak yerine birkaç yere birden bakmalıyız. Çünkü serbest piyasada her zaman farklı fiyat seçeneği sunulmaktadır.Gün Bulup Gün Harcamamak.

İhtiyaçlarımızı Zorunluluk Sırasına Koyabilmek

Her zaman ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz şey aslında o kadar da zaruri ihtiyacımız olmayabilir. Böyle bir durumu ayırt edebilmek için liste yaparsak işimiz kolaylaşır. Yapacağımız listeye ilk olarak ihtiyacımızı sıralı bir şekilde yazmalıyız. Yaptığımız listede bulunan ihtiyaçlarımıza ise zorunluluk durumlarına göre numara vermeliyiz. Yapacağımız bu liste ihtiyaçlarımız alırken fuzuli yapacağımız alışverişleri engellemiş olur. Bu yapılan listedeki her bir ihtiyaç maddesi için bir bütçe ayrılmalıdır. Bütçe koymak fazla para harcamayı engeller. Belli bir bütçe ayırırsanız onun dışına çıkmazsınız.Gün Bulup Gün Harcamamak.

Alışveriş Yaparken Duygularınızı Geride Bırakın

Yapılan araştırmalar sonucu görülmüştür ki duygusal psikoloji insanların para harcama dürtüsünü oldukça fazla olarak etkiliyor. Üzgün olabilirsiniz, mutlu ya da sinirli olabilirsiniz. Böyle durumlarda mümkün mertebe alışveriş yapmamaya gayret edin. Mecburi bir alışveriş yapacaksanız eğer; bu duygusal durumunuzu alışverişinize yansıtmamaya çalışın. Hırsınızı, sinirinizi paradan çıkarmayın bir anlamda. Aynı şekilde karnınız açken de alışveriş yapmamaya gayret edin. Bu açlık hali de sizi fazlası ile para harcamaya ve alışveriş yapmaya sürükleyecektir.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim