Faizsiz Konut Kredisi mi Tasarruf mu?

Faizsiz Konut Kredisi mi Tasarruf mu?

0
1889

Faizsiz Konut Kredisi mi Tasarruf mu? Ülkemizde kar payıyla hizmet veren katılım bankaları bulunmaktadır. Faizsiz ev kredisi almak isteyenler öncelikle katılım bankalarına müracaat etmektedir. Faizsiz ev kredisi için güzel bir alternatif olarak düşünülür. Fakat katılım bankalarından alınan konut kredilerinin aslında diğer bankalardan çok farklı olmadığı görülmektedir. Faizsiz konut gibi düşünülse de geri ödeme hesaplamalarında kullanılan kar payları olayın seyrini değiştirmektedir.Faizsiz Konut Kredisi mi Tasarruf mu?

Faizsiz Konut Kredisi Ne Demektir?

Faiz, paranın para ile satılmasıdır. Bankalar faiz kullanır. Katılım bankaları ise kar payını kullanmaktadır. Evim evim güzel evime faiz bulaşmasın diyenler ve konut kredisi almak isteyenlerin adresi katılım bankalarıdır. Oysaki katılım bankalarından 100 bin TL çekerek taksitle ev almak 178 bine mal olmaktadır. Faizsiz Konut Kredisi mi Tasarruf mu?

Faizsiz Kredi Var mı? Faizsiz Konut Kredisi mi Tasarruf mu?

Konut kredisi alındığında bankaların bazıları faiz, bazıları kar payı olarak nitelendirdiği ekstra ödemeleri kişinin boynuna yüklemektedir. 100 bin olarak alınan krediye eklenen 78 bin katılım bankalarında kar payı, bankalarda faizdir. Kredisiz ev alındığında ancak faizden kurtulmak mümkün olur. Tasarrufla ev almak, kesinlikle faizsizdir. Uzun yıllar tasarruf yapılarak faizsiz ev sahibi olunabilir.

Tasarrufla Ev Alma

Bir kişi tasarruf yaparak ev almak istiyorsa hayatında bazı şeyleri değiştirmelidir. Tasarrufla ev almak için yapılması gerekenler;

  • En temel ihtiyaçları dahi sınırlandırmak
  • Elektrikli ev aletlerini daha az ve verimli kullanmak, elektrikleri kısarak tasarruf yapmak
  • Daha hesaplı olduğundan dolayı yoğun su ve elektrik tüketimini mümkün olduğunda saat 22’den sonraya bırakmak
  • Su kullanımında dikkatli olmak
  • Alışverişte dikkatli davranmak
  • Gereksiz ve lüks olan harcamalardan kaçınmak.

Böylece gelirin gereksiz yere harcanan miktarını birikiminize ekleme şansını olur ki daha kısa sürede ev almanızı kolaylaştırır.

İlk Adımı Atmak

Kira ödemekten sıkıldım artık ev almak istiyorum diyorsanız ilk adımı atarak kenara koymaya başlamalısınız. Kenara koyduğunuz parayı alacağınız kredide peşinat olarak kullanabilirsiniz. Şayet peşinatsız ev alma sistemini değerlendirecekseniz kurada öne geçme şansını yakalayabilirsiniz. Uzun yıllar az az birikim yapmak yerine yapacağınız birikimi imece usulüne dayalı kurumlarda yaparsanız daha kısa süre içinde ev sahibi olabilirsiniz. Faizin olmaması, kredi kullanmamış olmanız evinizde daha huzurlu oturmanızı sağlayacaktır. Faizsiz Konut Kredisi mi Tasarruf mu?

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim