Evlerde Mekanı Daha Geniş Gösterecek Tasarruf Tavsiyeleri

0
1878

Günümüzde insanlar daha minimalist bir yaşamı tercih etmektedir. Daha küçük mekanlar daha sade ve nesnelliği ön plana çıkaran bir anlayıştır. Küçük evlerin enerji tüketimi az, temizlemesi kolay olduğundan avantajlıdır. Ev küçük olunca daha az eşya alındığı için de ekonomiktir. Az eşya alınsa dahi eşyaları doğru yere konumlandırmak gerekir. Yanlış yerdeki bir masa evi olduğundan çok daha küçük göstermeye yetecektir. Küçük evlere eşya sığdırmak büyük bir marifettir. Aslında eşya sığdırılır fakat kullanışlı olması ve mekanı büyük gösterecek şekilde sığdırmak zordur. Küçük alanı büyük göstermek için ufak tefek taktikler gerekli. Günümüz itibariyle tasarruf yapmak noktasında çok sayıda önemli kazanımdan söz etmek mümkün olmaktadır. Bu noktada alanında uzman olan bir iç mimardan tavsiye almak akıllıca bir seçenek olarak da karşımıza çıkacaktır.

Küçük Eşyaların Fazla Olduğu Alanlar

Küçük küçük eşyaların en fazla olduğu yer mutfaktır. Mutfak eşyaları çok fazla yer kapladığından güzel bir tasarıma ihtiyaç vardır. Mutfakta en önemli kural ihtiyaçtan fazlasını dağıtmaktır. Az ve öz eşyanın kalmasıdır. Masa kullanılacaksa mutlaka katlanır olmalıdır. Kullanıldıktan sonra kaldırılmalıdır. Katlanır eşyalar aslında küçük evlerde en güzel seçenektir. Buzdolapların üzeri genelde boş kalır. Burayı değerlendirmek için mıknatıslı kavanozlar kullanılabilir. Böylece raflarda yer açılacağı gibi boş alan değerlendirilmiş olur.

Bol eşyanın olduğu bir diğer yer ise yatak odasıdır. Kullanılmayan eşyaları doldurmak için yatak bazalı seçilmelidir. Gömme dolap kullanmak gereksiz alanları değerlendirmek için idealdir. Kiracı olanlar gömme dolap seçeneği yerine dolapların arkasını, üstünü ve görünmeyen yanlarını kullanabilir.

Aynalar ve Renkler Alanı Geniş Gösterir

Alanınız küçükse büyük göstermek için ayna kullanabilirsiniz. Salon, oturma ve yatak odasında kullanılan aynalar hem şık hem de alanı geniş gösterecektir. Duvarlarınızın, zeminlerinizin, dolaplarınızın ve mobilyalarınızın rengini asla koyu seçmeyin. Koyu renkler ortamı daha kasvetli gösterecektir. Krem, bej, açık gri ortamı rahatlatır ve büyük gösterir. Ayrıca kapıların sürgülü olması alandan tasarruf edilmesini sağlayacaktır. Büyük mobilyalar yerine küçük ve alçak olanlar tercih edilmelidir.

Tasarruf Evim