Evimizde Nasıl Yarı Yarıya Tasarruf Yaparız?

Evimizde Nasıl Yarı Yarıya Tasarruf Yaparız?

0
2809

Evimizde Nasıl Yarı Yarıya Tasarruf Yaparız? Enerji ve suyun idareli kullanılması sadece bizim bütçemize değil; ülkemizin ekonomisine de katkı sağlar. Ülkemiz elektriği ve doğalgazı dışarıdan almaktadır. Dışarıdan alınan bizim üretmediğimiz bir enerjiyi nasıl olurda dikkatsiz kullanabiliriz? Su kaynaklarımız hızla tükenmektedir. Suyu, elektriği, doğal gazı ne kadar idareli kullanırsak bütçemize o kadar iyi gelecektir.Evimizde Nasıl Yarı Yarıya Tasarruf Yaparız?

Gereksiz harcanan her şey çocuklarımızın geleceğine zarar vermektedir. İnsanların bu konuda bilinçlendirilmesi acil durum planı olmalıdır. İnsanların zamanlarını bile boş geçirmeleri zarar kabul edilmelidir. Evlerimizde kullandığımız eşyaların, işimize yaradığı kadar bütçemize zarar verdiği aşikârdır. Kullandığımız pek çok eşya elektrikle çalışmaktadır. Her elektrikli eşyanın bize bir maliyeti vardır. Evde kullandığımız cihazlardan, doğalgazdan, kullandığımız sudan tasarruflu harcadığımızda yıllık %50 kârımız olur.

Evimizde Yapabileceğimiz Tasarruf Önerileri (Evimizde Nasıl Yarı Yarıya Tasarruf Yaparız?)

Bulaşıklarımızı mutlaka bulaşık makinesinde ve tam doldurarak yıkamalıyız. Elde bulaşık yıkandığında, tonlarca su harcanmaktadır. Çamaşırlarımızı biriktikçe yıkamalı; az çamaşır koyarak makineyi çalıştırmamalıyız. Saç kurutma makinesini zorunlu olmadıkça kullanmamalıyız.  Televizyon gibi cihazları standby durumunda bırakmak yerine fişlerini çekmeliyiz.Evimizde Nasıl Yarı Yarıya Tasarruf Yaparız?

Çamaşır yıkama, ütü yapma, bulaşık makinesi çalıştırma gibi işlemleri akşam 22.00 ‘den sonra yapmak daha daha az elektrik sarfiyatı yaptırmaktadır. Diş fırçalarken, suyu kapatarak fırçalamalıyız ki boşuna su harcanmasın. Doğalgazı düşük ısıda tutmalı, radyatörlerin önüne eşya koymamalıyız. Uzun perdelerle radyatörün önü kapatılmamalıdır. Pencere ve kapılara ısı izolasyonu yapılması ısının dışarıya çıkmaması açısından faydalıdır.

Tasarruf Yapıldığında Neler Olur?

Tasarruf yapmak, hayatımızın her alanında bize artılar katar. İsrafın her türlüsü zararlıdır. Çöpe atılan yiyecekler, gereksiz harcanan elektrik, su, doğalgaz, gereksiz alınan giysiler,  saymakla bitmeyecek harcamalar… Bunlardan kıstığımızda, hayatımıza daha çok anlam katmış oluruz. İnsanlar tasarruf yaptıklarında, bütçeleri yarı yarıya hafifleyecek ve başka şeyler için daha rahat harcama yapabileceklerdir.

Gidilmek istenen o yurt dışı tatili belki bu sayede daha az maliyetle gerçekleşecektir. Tasarruflu olmanı benzer birçok getirisi olmaktadır. Esasında günlük hayatımızda temel ihtiyaçlarımızdan hiçbir şekilde kısıtlamaya gitmeden etkili bir şekilde tasarruf yapmak mümkün olmaktadır. En basitinden yakın yerlere yürüyerek gitmek dahi tasarruf etmek noktasında önemli bir kazanım olarak tanımlanmaktadır.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim