Evim Neden Tapuda Arsa Görünüyor?

Evim Neden Tapuda Arsa Görünüyor?

0
150

Evim Neden Tapuda Arsa Görünüyor?

Evim neden tapuda arsa görünüyor? Sorusu ev almak için başvuru yapanların bazen karşılaştıkları sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorunun nedeni genellikle arsa üzerine yapılan evin belediyeye bildirilmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Arsa üzerine gerekli izinler alınmadan yapılmış olan her yapı kaçan olmaktadır. Bu nedenle inşaat çalışmaları başlarken gerekli olan yerlerin bildirilmesi gerekmektedir.

Özellikle ev sahibi olmak konusunda aceleci davranmadan evin kat irtifakının olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız. Bankadan konut kredisi kullanarak evinizi almak istediğinizde sizden kat irtifakını mutlaka istemektedirler. Eğer bu belge elinizde yok ise zaten arsa üzerinde evin olduğu bildirilmemiştir ve bu durum yasal değildir.

Kredi Kullanamıyorum Evim Neden Tapuda Arsa Görünüyor?

Bankalar ev kredisi kullanmak isteyen müşterilerinden ev ile alakalı olarak bazı belgeleri talep etmektedir. Bu belgeler içinde kat irtifakı da yer almaktadır. Bu sayede banka kiracıya ev alabilmesi için kredi verip veremeyeceği konularını netleştirmektedir. Arsa olarak görünen tapu ile üzerinde bulunan ev için hiçbir bankadan kredilendirme yapılmamaktadır. bu sebeple düzenleme yapılmaktadır.

Bu durumda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmeler yaparak ve gerekli başvuruları yaparak bir miktar ödeme yaparak evin hala arsa olan tapusunu düzelttirebilmektesiniz. Bu düzeltmenin ardından kredi kullanarak evinizi alabilirsiniz.

Banka aracılığı ile değil de kira öder gibi küçük taksitlerle ev alma imkânı sunan finansörler ile de çalışırken kat irtifakı tapusu mutlaka talep edilmektedir. Aksi halde arsa halinde olan tapu ile taksitle ev alma söz konusu olamayacaktır. Yine gerekli olan düzeltmeleri yaptırmanız gerekmektedir.

Evinizi Alırken Tüm Detayları Mutlaka Gözden Geçirin

Ev alırken mutlaka tapu konusunda tüm detayları araştırarak karar vermelisiniz. Kiradan kurtulmak için elinizde arsa değil kesinlikle eve ait olan tapunun bulunması gerekmektedir. Son zamanlarda oldukça fazla kişinin tercih ettiği faizsiz ev alma şansını sunan finansörlerle evinizi tüm satın alma şartlarına uygunluk göstermesi ile kolayca alabilirsiniz.

Finansörler katılımcıları için farklı ödeme şekilleri sunmaktadır. Taksitle, senetle ve peşinatsız ev almak ve hayallerinize kavuşmak için finansör seçeneğini de mutlaka değerlendirmelisiniz. Evim neden tapuda arsa görünüyor? Sorusunun cevabını öğrendiğinize göre böyle bir sorun yaşıyor iseniz gerekli başvuruları hemen yaparak gerekli düzenlemelerin ardından kolayca evinizi alabilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim