Ev Satışı Gelir Vergisi Nedir?

Ev Satışı Gelir Vergisi Nedir?

0
88

Ev Satışı Gelir Vergisi Nedir?

Ev satışı gelir vergisi nedir? Ev satışı sanıldığı kadar karmaşık bir işlem değildir. Gayrimenkul, insanlar tarafından getirdiği kar nedeniyle çokça rağbet görmektedir. Günümüzde insanlar kiradan kurtulmak istemektedirler ve bunun neticesinde ise ev almak onlar için en iyi yoldur. Ev sahibi olmak ve bu evden ileride kazanç getirmesini her insan beklemektedir.  

Çünkü gayrimenkul; ek gelir sağlamasının yanında doğru bir yol izlendiğinde en çok kazanç getiren araçlardan biridir. Ama alınan bu gayrimenkuller daha sonra belirli bir zaman aralığı içinde satılması halinde vergiye tabi tutulmaktadır. Kira öder gibi ödedikleri evlerinin taksitlerinin yanında vergi de ödemektedirler. Ev satışı gelir vergisi nedir? Sorusu akıllara gelmektedir ve bu sorunun işte detayları!

Ev Satışı Gelir Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Ev satışı yapılırken gelir vergisi ödenmektedir. Ev satış gelir vergisinin diğer bir adı gayrimenkul değer artış kazancı olarak da geçmektedir. Bu vergi ev alımının üzerinden 5 yıl geçilmeden satılması halinde ve istisna tutarı ile enflasyon oranlarıyla kâr elde edilmesi durumunda satıcıya yansıtılan kazanç vergisi olarak tanımlanmaktadır. Konut kredisi veya taşıt kredisi gibi kredi çeken insanlar da bu vergiyi ödemektedirler. 

Satış geliri vergisi hesaplanırken evin önceki alış değeri enflasyona göre düzenlenir ve bu şekilde bugünkü değerini bulur. Sonraki kısımda evin alış fiyatıyla satış fiyatı arasındaki fark hesaplanır ve enflasyondan bağımsız şekilde elde edilen kazanç ortaya çıkar. Peşinatsız ev alan veya kredisiz ev alan kişiler içinde aynı kural geçerlidir. Ayrıca 5 yıl geçilmeden satılması durumunda da ev satışı gelir vergisi alınmaktadır. 

Ev Satışında Ek Vergi Ödenmemesi için Yapılması Gerekenler

Bildiğiniz üzere ev satılırken de ev alınırken de belirli yükümlülükleri yerine getirmek gerekiyor. Bu yükümlülükler sayesinde fazladan vergi ödemekten kurtuluyoruz. Ayrıca kiracıya ev verirken de bu yükümlülükleri bizim yerine getirmemizi gerektiriyor. Çünkü ev halen kimin üzerinde gözüküyor ise onun yapması gerekmektedir.

Ev alırken alacağınız evin satış vergisinden kurtulmak için düşük fiyatta satılmamasına dikkat edin. Yoksa cezai işlem uygulanabilir. Senetle ev alınırken ya da satılırken çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü vergiden kurtulmak için yapılan satış türü olarak ufak bir ihtimal olarak görülse de cezai işlem uygulanabilir veya ek vergi ödenebilir. Ev satışı gelir vergisi nedir? Sorusu ev satanların akıllarında kendine yer etmiştir ve ev satışı yapanların bu konuda dikkat etmesi gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim