Ev Satarken Hangi Evraklar Gerekir?

Ev Satarken Hangi Evraklar Gerekir?

0
32

Ev Satarken Hangi Evraklar Gerekir?

Ev satarken hangi evraklar gerekir? Sorusu evini satan kişilerin aklına gelen ve onları zor duruma düşüren bir düşüncedir. Bu düşüncenizden kurtulabilirsiniz çünkü ev satışı alımı kadar kolaydır. Ev almak ve ev satmak aynı işlemlerdir fakat tersi adımlar izlenir. Ayrıca konut satışı yapan kişinin ve alıcının tapu devri esnasında gereken belgeleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne vermeleri gereklidir.

Gerekli evraklar hazırlanıp verildiğinde resmen evinizi satmış olacaksınız. Bunun öncesinde ise tapu randevusu almanız gerekmektedir. Ev sahibi olmak isteyen kişilere ise tapuda kolaylıklar sağlanmakta ve ev almak isteyen kişinin bu süreci takip etmesi gerekmektedir. Ev satarken hangi evraklar gerekir? Sorusu sizi bu kapsamda aklınıza gelse de sakin kalmanız gerekmektedir.

Günümüzde Ev Satarken Hangi Evraklar Gerekir?

Yeni bir ev almak ve kiradan kurtulmak isteyenlerin toplayacağı evraklar ve gayrimenkul sahibinin toplaması gereken evraklar olarak ikiye ayrılır. Gayrimenkul sahibinin evrakları; nüfus cüzdanının aslı veya fotokopisi, tapunun aslı veya fotokopisi, belediyeden alınmış rayiç bedelini belirten belge ve gayrimenkulün borcunun olmadığını gösteren belediyeden alınmış olan belge olmak üzere bu kadardır.

Alıcının toplaması gereken belgeler ise; nüfus cüzdanının aslı veya fotokopisi, vekaletname ve bu belgelerin dışında Zorunlu Deprem Sigortası yaptırması zorunludur. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde herhangi bir evrakın eksik olması durumunda belgenizi tamamladıktan sonra tekrar randevu alabilirsiniz. İster kredisiz ev isterseniz de peşinatsız ev alın bu belgeleri bulundurmalısınız. Taksitle ev alma gibi bir düşünceniz varsa belgelerinizi tekrar kontrol etmenizde fayda var.

Ev Sahibi Olmak ve Gereklilikleri

Ev sahibi olmak sandığınız kadar külfetli bir iş değildir sadece süreci sıkı takip etmelisiniz. Gayrimenkulde yaşanan düşük faiz sayesinde insanlar nerdeyse faizsiz ev alabilmektedirler. Faizsiz olması tabi ki herhangi bir krediye ihtiyacınızın olmayacağı anlamına gelmez. Bu bağlamda konut kredisi sizlerin işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Eğer evi satan taraf siz iseniz konut kredisine pek ihtiyacınız olmayabilir.

Ev almak isteyenler için taksitle ev al ilanları onların arayışlarında oldukça önemli bir yerdedir. Taksitle ev aldığınız zaman ve eğer kirada oturuyorsanız kira öder gibi taksitlerini ödeyebilirsiniz. Ev alınırken ve satılırken belirli gereklilikler vardır elbette. Ev satarken hangi evraklar gerekir? Gibi bir soru gündeminizi meşgul ediyorsa hemen evraklarınızı toplamaya başlayabilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

 

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim