Ev Sahibi ve Kiracının Yükümlülükleri Nelerdir?

Ev Sahibi ve Kiracının Yükümlülükleri Nelerdir?

0
119

Borçlar Kanunu’na Göre Ev Sahibi ve Kiracının Yükümlülükleri Nelerdir?

Borçlar kanununa göre ev sahibi ve kiracının yükümlülükleri nelerdir, sorusu günümüzde oldukça merak edilen sorulardan biridir. Geçmişten günümüze kadar insanın birincil ihtiyaçlarından biri olan barınma, yerleşik hayata geçildiğinden beri iki şekilde karşılanmaktadır. Birincisi ev sahibi olarak ikincisi kiracı olarak gerçekleşmektedir. Kiradan kurtulmak isteyen her birey belli ödenekler karşılığında kendi evinin sahibi olabilmektedir. Bu noktada her iki statüdeki bireyleri de ilgilendiren bazı görevler belirlenmiş ve yasalarla korunmuştur.

Bu kanunlara göre ev sahibi kanunlar çerçevesince belirli oranda zam yapma hakkına sahiptir. Aynı şekilde sözleşmede belirlenen tarihte ev sahibinin evi kiracıya teslim etmesi gerekmektedir. Ev sahibi kiracıyı sözleşme süresince haklı sebepleri olmadığı takdirde evden çıkaramamaktadır. Aynı şekilde kiracının da eve zarar vermemesi ve toplumun düzenini bozmaması burada kiracının görevlerindendir.

Ev Sahibi ve Kiracının Yükümlülükleri Nelerdir?

Ev Sahibi Olmak

Herkes kendinden sonraki nesillere aktarabileceği mülkü olsun ister ve bu amaç uğruna bazı çalışmalar gerçekleştirir. Ev sahibi olmak isteyen bireyler için sunulan bazı imkanlardan biri de ev kredisi kullanmaktır. Bankadan kredi kullanarak nihayetinde sahip olduğunuz evi kiraya vermeye karar vermeye karar verdiğinizde bazı kuralları uygulamanız gerekmektedir.

Bu kurallar yapacağınız kira sözleşmesiyle birlikte resmiyet kazanmakta ve karşılıklı haklarınız devlet tarafından koruma altına alınmaktadır. Bu kurallara göre evinizin kiracı tarafından hor kullanıldığına kanaat getirdiğiniz takdirde kiracıyı sözleşme süresi dolmadan evden çıkarma hakkınız doğmaktadır. Aynı şekilde eğer kiracınız kirasını düzenli olarak ödemiyorsa da kiracınızı evden çıkarabilirsiniz.Ev Sahibi ve Kiracının Yükümlülükleri Nelerdir?

Ev Sahibi Olma Yöntemleri

Günümüzde bu alanda birçok çalışma başlatılmış ve bireylere bu alanda birbirinden avantajlı imkanlar sunulmuştur. Bu imkanlardan en çok tercih edileni konut kredisi yöntemidir. Bu yönteme göre faiz usulü ile işlem yapılması birçok vatandaş için olumsuz karşılandığından farklı ev alma modelleri geliştirilmiştir. Faizsiz ev sahibi olma imkanı sunan ve kadınların altın gününden ilham alınarak oluşturulan kira öder gibi ev alma yöntemi de bireyler tarafından oldukça tercih edilmektedir.Ev Sahibi ve Kiracının Yükümlülükleri Nelerdir?

Bireylerin kiradan kurtulmak için göstermiş oldukları bu çabayı destekleyen birbirinden başarılı bu yöntemler hizmete ilk başladıkları andan itibaren birçok kimse tarafından tercih edilmiştir.Kredisiz ev yöntemi faiz oranlarından kaçınan bireyler için oldukça başarılı bir hizmet sunmuştur. Böylelikle ev sahibi olan bireyler; borçlar kanununa göre ev sahibi ve kiracıların yükümlülükleri nelerdir sorusunu araştırma içerisinde bulunmuşlardır.Ev Sahibi ve Kiracının Yükümlülükleri Nelerdir?

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim