Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
86

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli? Konusu kiracılar için çok önemlidir. Günümüz koşullarında kişilerin uygun miktarda kira ödeyerek oturabileceği ev bulmaları oldukça zordur. Ev kiralarındaki artışın nedeni ise kişilerin yatırım yapmak amacıyla ev sahibi olmak için kredi almalarıdır. Haliyle konut kredisi taksitlerini rahat ödeyebilmeleri için konutu yüksek miktarda kiraya verebilmeleri ile mümkündür. Bu da kiralık ev arayışında olan kişileri zor durumda bırakabilmektedir.

Genellikle çalışan kesimin zamanlarının kısıtlı olması, kiralık ev arayışı için uzman kişilerin danışmanlığını zorunlu kılmıştır. Kiracıya ev bulan bu resmi kişi ya da şirketler, beklentilere uygun konuta ulaşmada yardımcı olmaktadır. Emlak danışmanları hem kiralık hem de satılık ev konusunda kişilerin beklentilerini karşılayan konutları bulmaktadır.

Emlak Danışmanları Aracılığıyla Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pek çok insan için kiralık ev bulmak sıkıntılı bir durumdur. Kiradan kurtulmak için alternatif seçenekler bulunmaktadır. En uygun konut kredisi veren bankalardan kredi yoluyla ev satın almak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken sadece uygun ev kredisi değil, beklentilere uygun özellik ve fiyatta konut bulunabilmesidir. Burada devreye yine uzman kişiler girmektedir.

Kiralık ev bulmaya aracı olacak kişilerin, hem ev sahibinin hem de kiracıların menfaatlerini koruması gerekmektedir. Kişiler arasında düzenlenecek kira sözleşmesinde konuta ait detaylar belirtilmelidir. Kiralanacak konutun tadilata ihtiyaç duyup duymadığı araştırılmalı, var ise ev sahibinden ücreti tahsil edilmelidir. Konutun zam oranının belirtilmesi, bir sonraki yıl olası sıkıntıların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Ayrıca kontrat tarihi ve aylık kira gününün kiracının durumuna göre belirlenmesi gerekmektedir.

Kira Sözleşmesinde Zorunlu Olarak Belirtilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Ülkemizde kiracı olan kişilerin sayısının oldukça fazla olması, inşaat sektörünün canlanmasını sağlayarak kişileri ev satın almaları konusunda harekete geçirmiştir. Bir çok inşaat firması nakit parası olmayan kişilere senetle ev satışı yapmaktadır. Banka aracılığıyla kullandırılan kredilerle taksitle ev alma daha rahat olabilmektedir. Emlak danışmanları satın alınacak evin banka ile olan tüm işlemlerini gerçekleştirmekte ve karşılığında komisyonunu almaktadır.

Ancak ev almak için şartları uygun olmayan ve kiracı olmak zorunda kalan kişilerin sık sık ev değiştirmek zorunda kaldıkları bir gerçektir. Bu da kişilerin kiralık ev arama konusunda oldukça zor durumda kalmalarına neden olmaktadır. İster emlak danışmanı isterse kişilerin kendi buldukları evde oturmaya başlamadan önce kontratta; daire, sokak, mahalle bina ve dair numarasını, kiracı ve kiralayan kişinin T.C kimlik numarası ve adreslerini, kiralanan dairenin demirbaşlarını, aylık ve yıllık bedelini belirtmelidir. Ev kiralarken nelere dikkat etmeli konusu hem kiracı hem de evi kiralayan kişinin mağdur olmaması açısından önemlidir.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim