Ev Değeri Neye Göre Belirlenir?

Ev Değeri Neye Göre Belirlenir?

0
94

Ev Değeri Neye Göre Belirlenir?

Ev değeri neye göre belirlenir? Sorusu konut kredisi için bankalara başvuru yapacakların en merak ettiği konudur. Çünkü satın alınacak konutun bazı kriterler esas alınarak değerinin belirlendiği ekspertiz raporu, kişilerin bankalardan alacağı kredi miktarını belirlemektedir. Bu da ev sahibi olmak için talep edilen konut kredisinin, evin ekspertiz raporuna göre belirlenen değerine bağlı olduğunu göstermektedir.

Bankalar; taksitle ev alma için en fazla tercih edilen yöntemlerden biridir. Bunda bankaların, yasal olması ve güven vermesi etkendir. Bankaların kredi verebilmesi için müşterilerinden bazı şartları taşımaları beklenir.  Öncelikle, müşterinin düzenli gelire sahip olması ve daha önceki ödemelerini aksatmaması gerekir. Bunun yanında evin değerini gösteren ekspertiz raporu da kredi verilebilmesi için diğer önemli etkendir.

Konut Kredisi Alabilmek İçin Ev Değeri Neye Göre Belirlenir?

Kişilerin kiradan kurtulmak ya da yatırım amaçlı olarak ev satın almak için bankaları tercih edenlerin bilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle ekspertiz raporu ile konuta belirlenen değer üzerinden kredi tutarı verilmektedir. Ekspertiz raporunda belirlenen evin değerini ise pek çok husus etkilemektedir. Özellikle üç tane değerleme usulü uluslar ararası kabul görmektedir.

Bunlardan birisi,  benzer konutların yaş, konum gibi özelliklerinin emsal gösterilerek değerlendirilmesidir. Diğeri, konut için ödenecek meblağın, o konut kira geliri getirmesi halinde ne kadar sürede geri ödenebileceğidir. Elbette burada banka faiz oranları bunu belirlediği için banka seçerken en uygun konut kredisi sunan finans kuruluşunun tercih edilmesi gerekmektedir. Bir diğer önemli unsur ise konutun inşaat maliyetidir.

Konut Kredisiz Alternatif Seçenekler Nelerdir?

Özellikle bankaların belirli dönemlerde ve kredi notu yüksek olan müşterilerine uygun ev kredisi verdiği bilinmektedir.  Ancak, bankalar bir finans kuruluşudur ve faizsiz ev kredisi almak mümkün değildir. Bunun yanında, satın alınacak konutun ekspertiz raporuna göre belirlenen değerinin bir kısmı müşteriden talep edilmektedir. Bu da peşinatsız ev almayı düşünenler için uygun değildir. Ev Değeri Neye Göre Belirlenir?

Ayrıca, kiracıya ev imkanı sunan bazı kuruluşlar aracılığıyla da konut sahibi olunabilir. Ancak, taksitle ev al kampanyası sunan bu kuruluşların uyguladıkları faizler ve ekstra ücretler ile konut olduğundan daha yüksek miktara gelebilmektedir. Bunun için konut satın alırken,  ileride satılması durumunda zarar edilmemesi için inşaat kalitesi, konumu, çevre özellikleri, yaşı ve teknik özelliklerine de çok dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. Ev Değeri Neye Göre Belirlenir?

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim