Ev Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Ev Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

0
95

Ev Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Ev aldıktan sonra yapılması gerekenler ilk defa ev sahibi olacakların en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Bankaların konut kredisi ile veya başka seçenekleri değerlendirerek arık ev sahibi olmak hayalleriniz gerçekleştikten sonra bazı yapılması gereken işlemleri bitirmeniz gerekmektedir.

En büyük hayaliniz olan kiradan kurtulmak gerçekleştikten sonra ilk olarak tapu harcını ödemeniz gerekmektedir. Bu harç alıcı ve satıcı iki taraftan da alınmaktadır. Tapu işlemleriniz son bulup ev sizin üzerinize tamamen geçtikten sonra ise semtin belediyesine giderek emlak vergisi vs gibi durumlar için bildirimde bulunmanız gerekmektedir. Ev Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Eğer evinizi ev kredisi ile almış iseniz zaten banka zorunlu deprem sigortasını yaptırmaktadır. Finansörler ile veya kendiniz evi almış iseniz mutlaka bu sigortayı yaptırmanız gerekmektedir. İkametgâh adresinizi yeni evinize taşımalısınız. En son da eve taşınmadan evvel tüm abonmanlıkları üzerinize alarak açım işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir.

Evinizi aldıktan sonra atılması gereken adımlar, ilk kez ev sahibi olacakların en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Konut kredisi veya diğer finansman seçenekleriyle artık ev sahibi olmanın ardından, bir dizi önemli işlemi tamamlamanız gerekmektedir.

Kiradan kurtulmanın heyecanıyla yaşadığınız bu süreçte ilk olarak tapu harcını ödemeniz gerekecektir. Bu harç, alıcı ve satıcı tarafından ödenir. Tapu işlemleri tamamlandıktan sonra, ev tamamen sizin üzerinize geçtiğinde, semtin belediyesine giderek emlak vergisi ve benzeri konularda bildirimde bulunmanız gerekmektedir.

Evinizi konut kredisi ile satın aldıysanız, banka genellikle zorunlu deprem sigortasını yaptırır. Ancak finansörlerle veya kendi imkanlarınızla evi aldıysanız, bu sigortayı yaptırmanız önemlidir. İkametgah adresinizi yeni evinize taşımalısınız ve taşınmadan önce tüm abonelikleri üzerinize alarak gerekli işlemleri tamamlamalısınız. Bu adımları takip etmek, ev sahibi olmanın getirdiği sorumlulukları yerine getirmenin bir parçasıdır.

Ev Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler Kısaca Neler?

En büyük hayali ev almak olanlar için işte en son dönemece gelindiğinde yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Tapu alımını yaptıktan sonra;

  • Tapu harcı ödenmeli,
  • Belediyeye gerekli bildirimler yapılmalı,
  • DASK sigortası yapılmalı,
  • İkametgâh taşınmalı,
  • Abonmanlıklar açtırılmalıdır.

Ev alırken banka kredisi kullanmak yerine farklı seçenekler tercih edenlerde olmaktadır. Sonra yapılması gereken bu masraflar için bu sayede elinizde nakit kalabilmektedir. Özellikle taksitle ev alma konusunda oldukça iddialı olan ve faizsiz ev alma şansı olan finansörleri de mutlaka değerlendirerek karar vermelisiniz.

Evinizin Ekstraları İçin Nakdiniz Kalsın

Finansörlerin sunduğu fırsatları değerlendirerek kira öder gibi ev alma seçeneklerini değerlendirdiğiniz zaman elinizde nakit paranız kalacağı için sıralanan bu işlemleri çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Pek çok kiracıya ev alma şansı sunan finansörlerin binlerce katılımcısı bulunmaktadır.

Üstelik dayatma taksitler ve semtler olmadığı için evinizi istediğiniz yerden alabilirsiniz. Üstelik peşinatsız ev alarak elinizde bulunan para ile de tapu harcı, abonmanlıklar ve DASK gibi işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Geleceğe en büyük yatırımınız olacak olan evi aldıktan sonra bu işlemleri tamamladığınızda artık eviniz reşmende size ait olmaktadır. Ev aldıktan sonra yapılması gerekenler birkaç adımda son bulacak ve bir miktar para ile çözüme kavuşturulacak işlemleri kapsamaktadır.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

 

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim