Eş Muvafakatnamesi Nedir?

Eş Muvafakatnamesi Nedir?

0
169

Eş Muvafakatnamesi Nedir?

Eş muvafakatnamesi nedir? ve neden gereklidir. Muvafakatneme; banka kredilerinden dolayı ailenin sahip olduğu konutun ipotek altına alınması halinde, konut sahibinin bu durum için eşinden izin alması halidir. Eşin rızası olmadan yapılan ipotek ise açılabilecek bir dava ile geçersiz olarak kabul edilebilmektedir. Böylece aile konutu, anlamına uygun olarak her iki eşin rızasına tabidir. Eş Muvafakatnamesi Nedir?

Nasıl ki ev sahibi olmak için her iki eşin de bir takım fedakarlıklar yapması gerekiyor ise o evin mülkiyetinin tek eş üzerinde olması ve eşin rızası olmadan alıp, satması ve ipotek altına alması haksızlıktır. Bunun bilinciyle kanun koyucu Türk Medeni Kanununda her iki eşinde korunması amacıyla düzenlemeler yapmıştır. Böylece, eşlerden biri diğerinin muvafakatnamesini almadan konut üzerinde işlem yapamaz.

Eş Muvafakatnamesi Nedir ve Neden Gereklidir?

Kişilerin ev almak amacıyla banka kredilerine başvuru yaptıkları taktirde, satın alınacak ev banka tarafından ipotek altına alınmaktadır. Eşlerden biri üzerine çekilen konut kredisi bitene kadar, ipotek durumu devam etmektedir. Bazı anlarda sadece kiradan kurtulmak için çekilen bu kredilerde ödeme aksaklığı olduğu an, banka evi satışa sunabilmektedir. Bazen de meblağı yüksek olan ihtiyaç kredileri için kişilerin sahip oldukları konut ipotek gösterilebilir.

Ancak en uygun konut kredisi sunan bankalardan kredi çekilirken, eşlerin konut üzerindeki ipoteğe izin vermesi gerekmektedir. Taksitle ev alma banka kredileri aracılığıyla daha uygun olduğu için ev satın alma yöntemi olarak bu tarz krediler tercih sebebidir. Ancak, kira öder gibi taksitlerle uzun vadede ödeme olayı, kişiler için bazen dezavantaj olabilmektedir.  Kişilerin gelir kaynağının azalması ya da farklı kredi borçları nedeniyle eşit olarak ödenen ev kredisi ödemesi olmadığı için ev satılabilmektedir. Haliyle diğer eş mağdur olabilmektedir.

Boşanma Halinde Konut Paylaşımı Nasıldır?

Evlilik birliği içerisinde kişilerin kira derdinden kurtulmak için farklı alternatiflere yönelmeleri doğaldır. Bazı durumlarda kredisiz ev alabilmek için konut projeleri sunan firmalardan faydalanmak gerekebilir. Ancak ister inşaat firması aracılığıyla senetle ev sahibi olunsun, isterse konut kredisiyle ev satın alınmak istensin her iki durumda da konutun durumu risk altındadır. Bu durumda her iki eşin konuyu bilmeleri ve mülk sahibi olan eşin diğer eşten izin yani muvafakatname almaları gerekmektedir.

Özellikle boşanma aşamasında eşlerin mağdur olmaması açısından izin belgesi alınması gerekmektedir. Aile konutu üzerinde hak sahibi olan kişilerin,  konut üzerinde kötü niyetli işlemler yapabilecekleri düşüncesiyle, diğer eş ve çocukların haklarının korunması amacıyla muvafakatname yapılması şarttır. Bu tanımdan da eş muvafakatnamesi nedir sorusunun karşılığının eşlerin mağdur olmaması açısından yasal olarak zorunlu olan izin belgesi olduğu anlaşılmaktadır.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim