Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Emlakçı Komisyonu Hesaplama

0
320

Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Emlakçı komisyonu hesaplama konusu pek çok insanın merak ettiği unsurlar arasında yerini alır. Emlakçının komisyon oranı taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmelikte belirlenmiş durumdadır. Alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı alınması kararlaştırılan yönetmelikte oran en fazla satış bedelinin yüzde 2’si ve ek KDV (% 18) olarak belirlenmiştir. Ev sahibi olmak için yazılı anlaşma yapılırsa %4 oranında komisyon yalnızca satıcı ya da alıcı tarafından ödenebilmektedir.

Kiralama aşamalarında da emlakçılara sıklıkla başvurulmaktadır. Kiracıya ev bulunması bakımından önemli yeri olan bu sistemde ise komisyon en çok bir aylık kira miktarı ve ek olarak %18 KDV olarak alınabilir. Kira komisyonu genellikle kiracı tarafından ödenmektedir. Ancak sözleşmede kiracının ödeyeceğine ilişkin net bir ifade yoksa alıcı ve satıcı eşit olarak da ödeyebilir. Konut kredisi aracılığıyla alınan evlerde satış komisyonu geçerlidir.

Yönetmeliğe Göre Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Emlakçıların gerçekleştirdiği ev almak hizmetlerinde dikkat edilmesi gereken ayrıntılar bulunmaktadır. İlgili yönetmeliğin 20. maddesinde alım satım işlemleri için hizmet bedeli oranı sözleşmede KDV hariç yüzde dörtten fazla olamayacağı yazar. Kira öder gibi olan işlemler için hizmet bedeli KDV hariç bir aylık kira tutarını geçemez.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da emlakçının taşınmazları gösterdiği için herhangi bir hak ya da hizmet bedeli talep edememesidir. İlçe dışında olan taşınmazlar için ulaşım bedeli isteyebilir. Taksitle ev alma aşamaları için de bunlar geçerlidir. Emlakçının aradan çıkarılarak senetle ev alınması gibi durumlarda emlakçılara komisyon ödenmez.

Emlakçı Komisyon Sözleşmesi

Konut almaya karar verilerek kiradan kurtulmak istendiğinde emlakçıya başvurulursa bir sözleşme imzalanacaktır. Sözleşme içinde peşinatsız ev değeri, ödenmesi gereken komisyon tutarı ile ek işlemler hakkında bilgiler yer almalıdır. Emlakçının aracı konumunda olduğu durumlarda bu sözleşme imzalanmak durumundadır. Sözleşmeyle alıcı ve satıcı sorumluluk altına girer.

Sözleşme kapsamında belirlenen tutar ödemek zorunda olduğunuz hizmet bedellerindendir. Kredisiz ev alımlarında da emlakçı aracı yapılmışsa ve komisyon ödenmemişse bu emlakçı için hak doğururken alıcı ve satıcı için bir borç oluşmasına sebep olmaktadır. Emlakçı komisyonu hesaplama ile belirlenen tutar ödenmezse emlakçı alacağını tahsil etmek için icra takibi dahi başlatabilir.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim