E Haciz Nasıl Kaldırılır?

E Haciz Nasıl Kaldırılır?

0
34

E Haciz Nasıl Kaldırılır?

E haciz nasıl kaldırılır? Pek çok kişinin merak ettiği sorulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. E haciz, devlete bulunan borçlarınızdan dolayı banka hesaplarınıza, maaşınıza veya altın, fon, hisse senetlerinize el konulması işlemidir. Hatta sistemde kayıtlı olan ev ve arabalarınızı da haciz blokesi konulabilinmektedir.

Yani bankadan konut kredisi kullanarak aldığınız ev veya taşıt kredisi ile sahip olduğunuz araçlar hacze konu olabilmektedir. Ev sahibi olmak için bankada tuttuğunuz birikiminiz de haciz edilebilinmektedir. Haciz tebliğinin ardından 7 gün içinde borcunuzu ödemezseniz bu emir kesinleşir ve gerekli işlemler başlatılır.

En Kolay E Haciz Nasıl Kaldırılır?

Hacze konu olan borcu ödediğiniz zaman el konulan her şey üzerinden haciz kaldırılır. Ev almak için biriktirdiğiniz paranın blokesini kaldıra bilmek veya araç kredisi kullanarak aldığınız aracın işleme alınmasını önlemek için tebliğ sonrasında 7 gün içinde borcunuzu kapatarak e haczi kaldırabilirsiniz.

Finansörlerden kira öder gibi küçük ödemeler ile aldığınız evinize belirtilen zaman içinde ödeme yapmadığınız zaman haciz memurları gelerek yasa kapsamındaki eşyalarınızı borca karşılık alabilmektedir. Devletin faizsiz ev ve taksitle araba alma kolaylıklarından faydalanarak aldığınız mülklerinize haciz koyup koymadığını UYAP üzerinden öğrenebilmektesiniz.

Haciz işlemi sonrasında eğer ödemeyi yapmaz iseniz peşinatsız ev alma yoluyla aldığınız ev araba vs satılarak borcunuzun tahsili söz konusu olabilmektedir. Bankada bulunan hesaplarınız üzerinden de bu alacağın tahsili mümkün olabilmektedir.

Haciz Nelere Uygulanmaktadır?

Haciz için evinize memurlar gelmiş ise eğer yaşamsal faaliyetlerinizi devam ettirmenizi engelleyecek olan hiçbir ürüne el koyma yapılmamaktadır. Ancak lüks olarak değerlendirilen ve ikincisi olan eşyaların haczi yapılmaktadır. Eşyalarınız haczedildikten sonra yine bir müddet süre verilerek borcu kapatmanız halinde eşyalarınızı alabilmektesiniz. Yoksa bu eşyalar satılarak borç tahsili yapılmaktadır.

Aynı şekilde araba ve kredisiz ev almış olsanız bile haciz kapsamına dâhil olabilmektedir. Devletin borcunu her türlü tahsil edeceğini göz ardı etmeyerek ya bankada bulunan paranızdan ya da nakit olarak bu borcu ödeyerek araba, ev ve eşyalarınızın satılmasını önleyebilirsiniz. E haciz nasıl kaldırılır? Tüm detayları ile öğrendiğinize göre hemen borcunuzu kapatmak için gerekli olan adımları atmanız gerekmektedir.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim